Polscy gracze chcą gier po polsku. Najnowszy przykład: Batman: Arkham City
Jeżeli gra wychodzi w zlokalizowanej (kinowej) wersji na pecety, to tak samo powinno być także na konsolach, prawda? No więc - tak właśnie nie jest, co wielu graczy po prostu wkurza. Fani Batmana postanowili coś z tym zrobić i wystosowali specjalną petycję do polskiego dystrybutora.
22.07.2011 | aktual.: 06.01.2016 12:15
Sprawa jest bardzo prosta, zacytujmy oficjalną informację prasową:
Serwis ArkhamInfo, jedyne polskie centrum informacji o grach "Batman: Arkham Asylum" oraz "Batman: Arkham City", organizuje na prośbę graczy petycję ws. dodania polskich napisów do gry "Batman: Arkham City" na konsole. Dodajmy, że, jak wspominałem na wstępie, w wersji pecetowej polskie napisy się pojawią.
Z czego wynika tak znacząca różnica w różnych wydaniach tej samej gry? Powodów może być dużo. Może chodzić zarówno o kwestie techniczne, jak i licencyjne czy też po prostu finansowe. Poprosiliśmy więc Cenegę, polskiego dystrybutora Batman: Arkham City o komentarz w tej sprawie. Dowiedzieliśmy się, że, oczywiście, jest to jeden z kluczowych obecnie tytułów tej firmy i cieszy ją zaangażowanie fanów. Obecnie trwają podobno ustalenia, które ostatecznie odpowiedzą na pytanie czy konsolowa wersja z polskimi napisami jest w ogóle możliwa. Cenega podkreśla, że udało jej się to w przypadku innej gry wydawanej przez Warner Bros., FEAR 3. i teraz również jest dobrej myśli. Wszystko powinno ostatecznie stać się jasne już niedługo.
Oczywiście, można uznać tłumaczenia Cenegi za PR-owe wymówki, ale z drugiej strony można także zachować optymizm. Wszystko wskazuje na to, że nie jest źle, szanse na polską wersję są. Tym bardziej warto podpisać się pod petycją stworzoną przez fanów. Znajdziecie ją klikając tutaj. Ja już się podpisałem.
To nie pierwszy raz, kiedy kwestia lokalizacji wywołuje dyskusje wśród graczy. Jednym z przykładów mogą być plany Electronic Arts z początku tego roku, które były naprawdę mocno komentowane, także na naszej stronie. Zapytaliśmy też wtedy w ankiecie o ten problem i tylko 12 procent graczy zaznaczyło, że nie potrzebuje polskich wersji. Oczywiście, wydawcy to prywatne firmy, na których nie da się niczego wymóc, ale wolny rynek rządzi się różnymi prawami i jeżeli możemy oddolnymi inicjatywami jakoś wpłynąć ich działania, to wydaje się, że chyba warto chociaż próbować...
Tomasz Kutera