Policjanci z Xboksami - czy podejrzewaliście, że można tak wykorzystywać konsole?
Konsole z każdą chwilą mają coraz więcej funkcji - przeglądanie sieci, nagrywanie filmików, komunikacja z innymi użytkownikami itd. To oznacza, że zawierają coraz więcej danych, które mogą zostać wykorzystane przez policję. W jaki sposób?
11.01.2012 | aktual.: 05.01.2016 16:59
Jakiś miesiąc temu hakerzy z grupy Anonymous włamali się na konto pewnego amerykańskiego śledczego, który zajmował się walką z cyberprzestępczością. Wykradli dane z jego konta, a następnie upublicznili 38 tysięcy (!) maili, które tam znaleźli.
Serwis Ars Technica przebił się przez wszystkie te wiadomości, by dowiedzieć się, w jaki sposób policjanci wykorzystują dzisiejszy sprzęt do grania. Okazuje się, że robią to bardzo często, a zastosowania konsol są naprawdę różne.
Mogą na przykład skonstruować coś, co Microsoft w specjalnej prezentacji przygotowanej na potrzeby służb porządkowych nazywa "Frankenboksem". To odpowiednia skonfigurowana konsola i kilka innych urządzeń, które pozwalają na jednoczesne nagrywanie zarówno sygnału audio, jak i wideo, które wychodzą z Xboksa. Dzięki temu śledczy mogą działać pod przykrywką i śledzić przestępców, którzy korzystają z XBLA.
Konsole wykorzystywane są także przez przestępców - i to zdecydowanie nie tylko do grania. Pewien mieszkaniec USA nagrywał dzięki Xboksowi i podłączonej do niego kamerce internetowej swój stosunek seksualny z 14-latką. Dotarcie do i otworzenie zapisanego tam filmiku przysporzyło śledczemu trochę trudności.
Okazuje się, że wewnętrzna lista mailingowa amerykańskich śledczych zajmujących się cyberprzestępczością pełna jest pytań o konsole i ich konkretne zastosowania. Nasze ulubione maszynki do grania wykorzystywane mogą być w wielu celach - zarówno przez policjantów, jak i przestępców. Więcej - we wspomnianym artykule na Ars Technica.
Tomasz Kutera