Podsumowanie roku 2009 - Sony

Podsumowanie roku 2009 - Sony

Podsumowanie roku 2009 - Sony
marcindmjqtx
01.01.2010 20:50, aktualizacja: 15.01.2016 15:50

Podobnie jak Microsoft, Sony również obiecało sporo nowości, które miały czekać na graczy w roku 2009. A jak wyglądało to w praktyce?

W przypadku Sony jednym z ważniejszych wydarzeń była oczywiście premiera PS3 Slim, która to wersja została po raz pierwszy zaprezentowana na Gamescomie w sierpniu. Jak się okazało, nowa wersja konsoli wygląda dokładnie tak, jak na pierwszych, nieoficjalnych filmikach, w których autentyczność prawie nikt z początku nie wierzył. We wrześniu odchudzona konsola miała oficjalną premierę, która spowodowała ogólną obniżkę cen PS3.

Niestety, ku ubolewaniu części graczy, zrezygnowano ze wstecznej kompatybilności z PS2 (choć pojawiają się plotki, że część gier może się pojawić w Sklepie PSN). Ale i trudno się dziwić, zważywszy, że Sony wciąż całkiem nieźle zarabia na prawie dziesięcioletniej już konsoli poprzedniej generacji, która dopiero w tym roku miała premierę w niektórych krajach, na przykład w Brazylii. Sony oficjalnie zapowiedziało, że wcale nie zamierza w najbliższych latach rezygnować z PS2.

Nową wersję dostało w zeszłym roku nie tylko PS3, ale i PSP. PSPgo, choć przynosi zyski, nie okazało się jednak oszałamiającym sukcesem. Zapewne przyczyniła się do tego trochę wygórowana cena - wielu graczy, kupując PSP, wybiera jednak tańszy, starszy model 3000, obsługujący UMD. Wciąż ograniczona jest też oferta dostępnych do pobrania gier, w porównaniu z grami dostępnymi w formacie UMD.

W przypadku samych gier, PS3 wypadło w tym roku lepiej niż 360 jeśli chodzi o tytuły na wyłączność, jak Killzone 2, Uncharted 2, inFamous czy Ratchet & Clank: A Crack in Time. Choć znane serie zewnętrznych deweloperów, na które Sony miało niegdyś wyłączność, stają się coraz częściej wieloplatformowe, to w tym roku wewnętrzne studia Sony pokazały, na co je stać i dały nam świetne tytuły.

Podobnie jak w przypadku 360, w firmware 3.10 wprowadzono znienacka integrację z Facebookiem, choć poszła ona w trochę inną stronę (ale PS3 ma przecież i normalną przeglądarkę). Możemy dzięki temu informować znajomych m.in. o zakupach w PS Store czy zdobytych trofeach. Niestety nadal, mimo różnego rodzaju pogłosek, nie ma rozmów głosowych niezależnie od gry. Może pojawią się wreszcie w przyszłym roku. Nieobowiązkowy firmware 3.15 pozwala także na odpalanie na PS3 działających wcześniej jedynie na PSP Minis, a także na transfer danych między dwoma konsolami za pomocą ethernetu.

W przeciwieństwie do Microsoftu, od którego wciąż nie można doprosić się Xbox Live, Sony pamięta o polskich graczach. Firmware 2.70 wprowadził wreszcie polskie czcionki, a 3.10 również język polski do interfejsu PS3. Niespodzianką była też możliwość oglądania kanału AXN - niestety streaming działa tak sobie i do Sky w 360 się nie umywa. Wciąż czekamy jednak na dostępność w Polsce VidZone, Video Store i na polskie piosenki w SingStore. Inicjatywa "Lokalizacje 2.0" pokazuje też, że Sony poważniej podeszło do polskich wersji swoich gier. W tym roku zlokalizowane mają być już wszystkie tytuły wydawane przez SCEP.

Podobnie jak Microsoft, Sony również stawia na kontrolę ruchową, choć wydaje się, że nie skupia się na tym aż tak, jak konkurent. O Natalu było w mijającym roku słychać dużo więcej niż o różdżkach Sony, które wciąż nie mają jeszcze nawet oficjalnej nazwy. Na ile tego typu rozwiązania się przyjmą, czy znajdą zastosowanie w grach hardkorowych, czy też może pozwolą na odebranie Nintendo części rynku graczy niedzielnych, czas pokaże. W dużej mierze zależy to oczywiście od inwencji deweloperów i od tego, ile pieniędzy Sony włoży w promocję swojego gadżetu.

Na początku roku Sony zapowiadało, że pojawi się w nim sporo płytek Blu-ray zawierających zarówno film, jak i grę. Choć potencjalnie może się to nieźle sprawdzić w przypadku growych adaptacji filmów (albo odwrotnie), to jak na razie jedynym tego typu zestawem z pełną grą jest film Watchmen wydany wspólnie z grą Watchmen: The End Is Nigh. Oprócz tego do filmu District 9 dołączono demo God of War 3.

A co wy myślicie o minionym roku? Czy Sony spełniło wasze oczekiwania, czy może je zawiodło? Czy spodziewacie się, że rozpoczęty dziś rok będzie dla platform z rodziny PlayStation lepszy, czy może gorszy?

Paweł Dembowski

327137852889327895
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)