PlayStation 5 masakruje Xbox XSX/S pod względem sprzedaży. Aż przykro się robi

PlayStation 5 masakruje Xbox XSX/S pod względem sprzedaży. Aż przykro się robi

PS5 kontra Xbox Series X/S
PS5 kontra Xbox Series X/S
Źródło zdjęć: © Polygamia.pl
Arkadiusz Stando
27.07.2023 10:09

Nie ma takiej konsoli Xbox, jest PlayStation 5. Nie ma też Nintendo Switch, ale tylko dlatego, że w tym raporcie nie wzięto jej pod uwagę. Dane sprzedaży ujawniła Komisja Europejska.

Pierwsze raporty ze sprzedaży konsol nowych generacji PlayStation 5 i Xbox Series X/S może nie wyglądały na wyrównane, ale w 2021 roku było to chociaż 2:1 (dane za 2020 rok). Opublikowane przez Komisję Europejską dane wskazują jednak na zupełne inny rozkład sił. Sony totalnie zdominowało Microsoft, i chyba takiej przewagi nikt się nie spodziewał.

Tak jak wcześniej wspomniałem, w raporcie nie brano pod uwagę sprzedaży konsol i gier Nintendo. Z pewnością różnice trochę by się zmniejszyły, ale Microsoft dalej szorowałby po dnie. A dlaczego nie ma tu Nintendo? Na taki pomysł wpadło samo FTC, a Komisja Europejska podążyła jej tropem. Sami spójrzcie, jak plasują się wyniki Sony i Microsoftu.

Strona 101 (raportu - przyp. red.) pokazuje dominację firmy Sony w Europie. Pokazuje też, że wykluczenie Nintendo z rynku było złym posunięciem.

Wreszcie Komisja zauważa, że ​​pozycja rynkowa Sony jest jeszcze bardziej znacząca w przypadku dystrybucji gier na konsole, jeśli weźmie się pod uwagę jedynie konkurencję między dwiema ściśle konkurującymi ze sobą konsolami, Xbox firmy Microsoft i PlayStation firmy Sony, oraz wyłączając działalność Nintendo z konkurencyjnego krajobrazu.

Na przykład, biorąc pod uwagę sprzedaż sprzętu konsolowego z wyłączeniem Nintendo, Sony jest wiodącym graczem na świecie, a zwłaszcza w EOG, z odpowiednio ponad 60 proc. i około [80–90] proc. udziału. Światowy udział Sony w sprzęcie konsolowym w 2021 r. wyniesie [70-80] proc. pod względem przychodów, [60-70] proc. pod względem wielkości i [60-70] proc. pod względem liczby zainstalowanych urządzeń. Udział Sony w EOG w 2021 r. jest jeszcze wyższy: [80-90] proc. pod względem przychodów, [70–80] proc. pod względem wielkości i [80-90] proc. pod względem zainstalowanej bazy. Dla porównania udział Microsoftu jest [...] mniejszy w oparciu o wszystkie wskaźniki (wartość, wolumen, zainstalowana baza).

PostUp_SOG

Zapewne rywalizacja z Nintendo nie jest brana pod uwagę, bo za głównych bohaterów starcia związanego z przejęciem Activision Blizzard uznano Microsoft i Sony. Trochę słusznie, trochę niesłusznie. Na Nintendo przecież też pojawiają się gry zarówno wydane przez Activision jak i przez Blizzarda. Gdzie tu logika? Zatracona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wracając do samych wyników, różnica pod względem liczby konsol jest katastrofalna. 80-90 proc. dla Sony PlayStation to przecież absolutny monopol. Tym bardziej zaskakuje teraz ostatni krok Xboxa, który to podniósł ceny gier na swojej platformie. Niedawno wzrosła także cena usługi Xbox Game Pass.

Arkadiusz Stando, redaktor prowadzący Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)