Piłki są dwie, a bramki cztery, czyli o nowościach licencyjnych w nowej Fifie oraz PESie 19

O obrazku otwierającym zadecydował brak grafik z Fify 19. Inaczej rzuciłbym monetą.

Piłki są dwie, a bramki cztery, czyli o nowościach licencyjnych w nowej Fifie oraz PESie 19
Krzysztof Kempski

Zapowiedź Pro Evolution Soccer 2019 już za nami, o pierwszych szczegółach odnośnie planowanych zmian w rozgrywce pisaliśmy tutaj. Największą niewiadomą był wtedy temat licencji na nowe ligi, które miały trafić do gry, by załatać miejsce po dziurze, jaką spowoduje zniknięcie z gry Ligi Mistrzów. Jedna licencja będzie nawet na wyłączność. Czy PES dogoni wreszcie Fifę w tym aspekcie? Spójrzcie sami:

  • Superligaen (Dania)
  • Liga NOS (Portugalia)
  • Erste klasse (Belgia)
  • Swiss Super League (Belgia)
  • Scottish Premier League (Szkocja)
  • Superliga Argentina (Argentyna)
  • Priemjer-Liga (Rosja)
Obraz

Ech, może i oznacza to ponad setkę nowych klubów na licencji, z drugiej jednak strony Konami wciąż sięga po licencje, które najbardziej ucieszą przede wszystkim mieszkańców uwzględnionych na liście państw. Co prawda udało się twórcom PESa załatwić licencję na wyłączność w przypadku Ligi Rosyjskiej, zapewne pod wpływem mundialu. No i wciąż czekamy na informację o dwóch ostatnich nowych ligach... Śmiem jednak wątpić, że CSKA czy Spartak Moskwa na wyłączność będą powodem, dla którego ktoś zdecyduje się sięgnąć po grę. Z drugiej strony od nowego sezonu Rosja zyska trochę na znaczeniu po zmianie zasad eliminacji do Ligi Mistrzów. Dwa pierwsze miejsca będą premiowane awansem do fazy grupowej, a trzecie załapie się też na eliminacje. Jeżeli Liga Mistrzów rzeczywiście znajdzie się w Fifie, liczba drużyn nie będzie kompletna.

Obraz

I w ten sposób płynnie przechodzimy do konkurenta, który wzbogaci się o... ligę chińską. To znaczy oficjalnej zapowiedzi gry jeszcze nie było, informacja jest na razie plotką, pochodzącą podobno od Dariusza Szpakowskiego. Miał on potwierdzić Mateuszowi Borkowi, że brał udział w nagraniach do nowej odsłony i że miał dodatkową robotę związaną z nagrywaniem nazwisk zawodników właśnie z ligi chińskiej. Podobnie jak nowości w PESie wydaje się to nieszczególnie ekscytująca rzecz, na pewno jednak istotna biznesowo w kontekście ekspansji gry na rynek chiński. To właśnie w Azji organizuje się często  spotkania przedsezonowe, trafia tam na ostatnie lata przed emeryturą sporo piłkarzy (ostatnio choćby Andres Iniesta z Barcelony) i ogólnie wzrasta tam zainteresowanie futbolem.

Warto wspomnieć, że to niejedyny przeciek od potencjalnych komentatorów. Jakiś czas temu człowiek zaangażowany w nagrania do holenderskiej odsłony miał wygadać się, że nagrywał kwestie do Ligi Mistrzów. Do czasu oficjalnej zapowiedzi Fify 19, są to jednak tylko przypuszczenia...

Krzysztof Kempski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościkonamiEA Sports

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.