Pierwsze informacje o PlayStation 5 - Sony zapowiada rewolucję

Pierwsze informacje o PlayStation 5 - Sony zapowiada rewolucję

Pierwsze informacje o PlayStation 5 - Sony zapowiada rewolucję
16.04.2019 16:07, aktualizacja: 16.04.2019 16:18

Sony zapowiada prawdziwie przełomową zmianę w następnej generacji.

Nowe PlayStation nie zostało jeszcze zapowiedziane i, jak się teraz dowiadujemy, nie ukaże się w tym roku. Nie zostanie też na razie oficjalnie zapowiedziane - przynajmniej na pewno na E3, na którym Sony w ogóle się nie pojawi. Jednak dzięki wywiadowi, jaki Mark Cerny - główny architekt konsoli - udzielił serwisowi Wired, mamy pierwsze informacje na temat nowego systemu.

Jak zapowiada Cerny, PlayStation 5 (a właściwie - “konsola następnej generacji Sony” - nawet nazwa nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona) przynieść ma naprawdę rewolucyjne zmiany. Nie będzie to tylko kolejne lekkie zwiększenie mocy obliczeniowej, jak w przypadku PlayStation 4 Pro. Różnica ma być naprawdę olbrzymia.

Obraz

Ma tak być nie tylko dzięki szybszej karcie graficznej, procesorowi czy większej ilości pamięci RAM (dzięki którym konsola obsłuży ray traycing i rozdzielczość do 8K). Największą i najbardziej przełomową zmianę ma zapewnić wyposażenie konsoli w dysk SSD. Zmniejszy on znacząco nie tylko czasy ładowania gier, ale też pozwoli ich twórcom na zupełnie nowe rozwiązania (prosty przykład, którego użył Cerny podczas wywiadu, polegał na znaczącym zwiększeniu szybkości poruszania się bohatera w otwartym świecie - szybciej odczytywane z dysku dane to znacznie większe możliwości w tym zakresie).

Jak twierdzi Cerny, wyposażenie konsoli w dysk SSD było zdecydowanie najczęściej podnoszoną przez developerów prośbą i wszystko wskazuje na to, że jej realizacja bardzo mocno odmieni gry. Wiele rzeczy, które teraz wydają nam się oczywiste - Mark wymienia chociażby logotypy producentów, wyświetlane przed uruchomieniem gry, skomplikowane lobby sieciowe, złożone ekrany wybierania ekwipunku - wszystko to, co tak naprawdę istnieje tylko po to, by jak najbardziej zamaskować proces ładowania, może całkowicie się zmienić.

Cerny zapewnia również, że dzięki zastosowaniu przygotowanego specjalnie z myślą o konsoli rozwiązaniu, dysk SSD nowego PlayStation zapewniać ma większą szybkość niż jakiekolwiek urządzenie tego typu wykorzystywane obecnie w pecetach. Ilustruje to w ten sposób - podłączenie do PlayStation 4 Pro dysku SSD może sprawić, że wszystko stanie się o 1/3 szybsze. W przypadku nowego PlayStation ma się stać nawet 19 razy szybsze.

Obraz

Przy tych rewolucyjnych zmianach Sony ma nie zapomnieć o aktualnych fanach. Przede wszystkim nowe PlayStation ma być wstecznie kompatybilne z PS4 i pozwalać na uruchamianie wszystkich gier z tej konsoli. Zadziała z nim również headset PlayStation VR do “czwórki”.

Jak wspomniałem na wstępie, w tym samym wywiadzie Cerny potwierdza, że nowa konsola nie ukaże się w tym roku. Czyżby więc 2020? Wydaje się to prawdopodobne.

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)