Październik bez prądu

Targami w niemieckim Essen zaczyna się i kończy rok wydawnictw planszówkowych. I pewnie na Essen możemy zrzucić przynajmniej część odpowiedzialności za październikową posuchę na rynku gier stołowych. Ale nie obyło się bez kilku frapujących zapowiedzi.

marcindmjqtx

29.10.2011 | aktual.: 25.01.2019 13:48

Ofensywa spod Wrocławia Podwrocławski Gramel zapowiedział wydanie dwóch gier RPG z nurtu indie. O pierwszej z nich Polacy słyszeli już przy okazji jej amerykańskiej premiery w 2007 roku.

Jej autorem jest Jason Morningstar. Polak na emigracji, będący jednocześnie redaktorem strony polter.pl, przytaczał anegdoty o tym, jak pomagał Jasonowi zapisywać polskie nazwiska. Amerykanin podobno nie zrozumiał ostatecznie polskiego rozróżnienia na nazwiska żeńskie i męskie i zostawił wszystkie Julie Kosakowski, Janiny Kowalski itp. A pomagać mu miał przy czym, bo „Grey Ranks” to gra o młodych Powstańcach z 1944 roku, więc polskich nazwisk jest w niej co nie miara.

W tej grze o dość sztywnej strukturze gracze kierują poczynaniami dziecięcych powstańców. Po serii z góry ustalonych scen, postaci mają przejść głębokie przemiany.

Mimo że bohaterami „Grey Ranks” są dzieci, jest to gra adresowana zdecydowanie do dorosłych odbiorców. Premiery spodziewać się możemy w przyszłym roku.

Drugą zapowiedzią Gramela jest polska edycja „Fiasco” - gry, podając za wydawcą oryginału, Bully Pulpit Games, „o zwykłych ludziach z potężnymi ambicjami i słabej kontroli nad impulsami”. Wydawca zapowiada również „wielkie marzenia i naznaczone skazą realizacje”.

„Fiasco” to niestandardowa gra, której daleko do klasycznej rozgrywki w „D&D” czy „Warhammera”. Dlatego z pewnością warto mieć ją na oku. Polska premiera, podobnie jak „Grey Ranks”, zapewne w przyszłym roku.

Cień krąży

Polską edycja „The Shadow of Yesterday”  zawdzięczamy fanowi, Jackowi Gołębiowskiemu, który dobrał sobie kilku współpracowników i sam z siebie przetłumaczył grę na polski, wzbogacił ją o dodatki i ilustracje, a potem przekonał do druku polskie wydawnictwo Kuźnia Gier. W tym miesiącu uruchomił przedsprzedaż i zaczyna spijać śmietankę sukcesu. Nic tylko pogratulować i powiedzieć kilka słów o samym „Cieniu”.

Domyślnym settingiem, w którym toczy się akcja „Cienia”, jest „Blish” - świat fantasy, w którym nie ma w nim dziwacznych ras, bogów ani potworów. Są tylko ludzie, ich ambicje i czyny. Autor polskiego tłumaczenia obiecuje rozgrywkę w konwencji pulp, powołując się przy tym na podobieństwa z Conanem. Zwraca też uwagę na mechanikę gry, która wymusza na graczach aktywne uczestnictwo w opowieści.

Czerwoni i niebiescy

Wielbiciele mózgożernych planszówek z pewnością odkładają już pieniądze i obgryzają paznokcie na premierę polskiej edycji „Twilight Struggle” - zrealizowanej z rozmachem gry o Zimnej wojnie.

W prestiżowym rankingu serwisu BoardGameGeek.com „Twilight Struggle” zajmuje obecnie pierwsze miejsce, z którego przed laty zrzuciła legendarne „Puerto Rico”.

I niech to wystarczy za rekomendację.

Jarosław Kopeć

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościplanszówkibez prądu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.