Pamiętacie Valiant Hearts: The Great War? Jest szansa na tego typu polskie gry

Jeszcze mniejsze i jeszcze bardziej indie, bo mowa o gamejamowych tytułach. Ale właśnie dzięki temu może być naprawdę ciekawe.

Pamiętacie Valiant Hearts: The Great War? Jest szansa na tego typu polskie gry
Paweł Olszewski

Czym gamejamy są, tłumaczyć nie trzeba. Może poza przypomnieniem, że właściwo każdy ma jakieś hasło przewodnie, wokół którego krążą twórcy. Nie inaczej jest tym razem - powstające w Warszawie w pierwszy weekend grudnia gry będą opowiadały o wydarzeniach z lat 1914-1918 i dwudziestoleciu międzywojennym. Wszystko dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, Bibliotece Narodowej oraz Fundacji Europeana. Jak informuje patronujący temu wydarzeniu Techland, uczestnicy jamu do dyspozycji będą mieli fotografie, materiały tekstowe, pliki wideo i audio ze zbiorów tych instytucji.

To nie pierwszy gamejam w Warszawie. Do dziś pamiętam swoje zdziwienie, jak ciekawe, głębokie narracyjnie i niezłe technicznie gry można zrobić w kilka osób w dłuższy weekend, gdy obserwowałem finał jednego z nich. Tu może być jeszcze ciekawiej, bo w grach zobaczymy wybrane wydarzenia z tamtych lat przez pryzmat polskiej perspektywy.

Na jej brak w grach wideo narzekałem jakiś czas temu przy okazji ogrywania Sudden Strike 4. Gamejamowe produkcje nie zaspokoją mojego głodu na tego typu historyczne gry z naszej perspektywy. Nie będą to też raczej rzeczy mogące konkurować złożonością z Valiant Hearts, ale na początek dobre i to. A nuż powstanie tam prototyp pod coś większego, jak to było w przypadku Superhota?

IPNtv: Niezwyciężeni

Rejestracja uczestników trwać będzie do wtorku, 28 listopada, w tym miejscu. Impreza startuje w piątek, 1 grudnia, w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5. Tak wygląda jej program:

Piątek 1 grudnia

  • 15:00 Rejestracja
  • 16:00 Poznajemy się! Słów kilka od organizatorów
  • 16:10 Wprowadzenie. Prezentacja Europeany oraz kolekcji 1914–1918
  • 16:35 Sposoby korzystania z materiałów dostępnych w Europeanie
  • 17:00 Przedstawienie archiwów polskich (NAC, Polona)
  • 17:30 Ogłoszenie tematu przewodniego, burza mózgów i rozpoczęcie działań

Sobota 2 grudnia

  • 9:00 Śniadanie
  • Cały dzień tworzenia gier (z przerwą obiadową o 14).

Niedziela 3 grudnia

  • 9:00 Śniadanie
  • 12:00 Zakończenie prac, przedstawienie Jury i prezentacja gier
  • 15:00 Obrady Jury
  • 16:00 Ogłoszenie zwycięzców, wręczenie nagród oraz certyfikatów uczestnictwa

Współorganizatorem Game Jamu jest Fundacja Indie Games Polska.

A jeżeli już mowa o komercyjnych produkcjach podobnych do Valiant Hearts: The Great War, to warto mieć na oku polskie My Memory of US.

Paweł Olszewski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.