Okulary do Augumented Reality

Francuska firma Laster Technologies stworzyła przejrzyste okulary wyświetlające obraz na szkłach.

marcindmjqtx

07.07.2010 | aktual.: 07.01.2016 13:01

Większość z dotychczasowych rozwiązań Augumented Reality (rzeczywistości wspomaganej) korzystała z umieszczonych przed oczami nieprzejrzystych ekranów, na których wyświetlany był obraz z wbudowanych w okulary kamer wzbogacony o dane AR. Nawet wojskowy wyświetlacz LiteEye, korzystający z przejrzystego ekranu OLED umieszcza przed wzrokiem użytkownika dużą, przeszkadzającą w widzeniu ramkę.

Okulary Laster Technologies to elegancka odmiana. Wyglądają jak normalne okulary, jedynie z grubszymi oprawkami. W oprawkach umieszczony jest mikrorzutnik wyświetlający obraz na szkle okularów oraz kamera przekazująca do komputera obraz widziany przez użytkownika, w celu analizy. AR stosowane jest już od dłuższego czasu w przemyśle, pozwalając na wyświetlanie dokumentacji i informacji serwisowych podczas konserwacji i naprawy skomplikowanych urządzeń, oraz w wojsku, jednak Laster ma nadzieję że ich systemy przyjmą się również w innych segmentach rynku (takich jak medycyna), a w przyszłości również w codziennym życiu.

Prototypy okularów oraz monokla do zastosowań przemysłowych są testowane w tym roku we Francji, i firma ma nadzieję na wprowadzenie ich na rynek w ciągu dwóch lat.

Leszek Karlik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.