Oczy zamiast joysticka

Niedawno pisaliśmy o różnych rodzajach interfejsów, które służą do komunikacji z komputerem. Wspomnieliśmy także o wzrokowej metodzie, działającej w oparciu o skanowanie ruchów gałki ocznej. Tymczasem, specjaliści z Waterloo Labs w Teksasie opracowali system sterowania za pomocą oka, bazujący na zupełnie innej zasadzie. Wykorzystali go... aby pograć w Super Mario Bros 2 na konsoli NES.

marcindmjqtx

04.08.2010 | aktual.: 06.01.2016 16:33

Metoda, którą się posłużyli opiera się na pomiarze ładunku elektrycznego, znajdującego sie na oku. Uwaga! Uproszczone wyjaśnienie. Ludzka gałka oczna jest spolaryzowana, ze względu na obecność dużej liczby neuronów po jego wewnętrznej stronie (tej, która z reguły znajduje się bliżej głębi czaszki). Posiada ona ujemny ładunek w odróżnieniu do zewnętrznej części, naładowanej dodatnio.

Umieszczając mierniki ładunków nad i pod okiem, oraz po zewnętrznej obu gałek można w miarę bezproblemowo zarejestrować kiedy i w jakiej pozycji znajduje się oko. Po dopracowaniu interpretacji tych danych możliwe jest wykorzystanie oczu do sterowania: góra, dół, lewo, prawo. Do ideału brakuje już tylko "kliknięcia".

Play NES with your Eyes | Waterloo Labs | Episode 04

Można pisać wiersze o uciążliwości tego typu sterowania. My wolimy jednak dostrzec w tym przełom w metodach sterowania urządzeniami. Wystarczy ją tylko trochę podszlifować, zastapić kable jakimś rodzajem bezprzewodowego interfejsu i gotowe.

Łukasz Cichy

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościgrynes
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.