O grach i SMS‑ach do smoka - czyli TEDx Kraków

Niedawno mieliśmy okazję oglądać Marcina Iwińskiego w roli mnicha przepraszającego za zamieszanie związane z tymczasowym zniknięciem serwisu Good Old Games, a już niedługo zobaczymy go wraz z Michałem Kicińskim podczas TEDx Kraków. Jeśli nie wiecie, czym są TEDx i TED, poniższy artykuł powinien Wam je trochę przybliżyć.

marcindmjqtx

TED (skrót od Technology Entertainment Design) to cykl mających miejsce w Stanach Zjednoczonych, a od niedawna również Wielkiej Brytanii, konferencji, których hasłem jest "Ideas worth spreading" (czyli "Idee warte rozpowszechniania"). Ich zamysł jest prosty: zgromadzić na kilka godzin w jednym miejscu pasjonatów z różnych dziedzin nauki, sztuki i biznesu, którzy w krótkich i ciekawych prelekcjach przekażą skondensowaną wiedzę ze swoich badań lub zainteresowań i podzielą ideami, które chcieliby przekazać innym. Wśród osób, które wystąpiły na TED są między innymi Bill Clinton, Bill Gates, Jane Goodall, Frank Gehry, Anthony Robbins czy Bono.

Żeby zobaczyć, na czym polega fenomen TED Talks (tak nazywa się prezentacje na tej konferencji), trzeba po prostu wejść na ich stronę i obejrzeć którąś z nich, co jest tym łatwiejsze, że wiele z nich udostępniono z polskimi podpisami. Jedno z najpopularniejszych wystąpień to przemówienie Sir Kena Robinsona, w którym krytykuje obecny model edukacji, twierdząc, że nie przystaje on do współczesnych realiów i zabija kreatywność.

W innej z moich ulubionych prezentacji Joshua Klein opowiada o inteligencji kruków, popierając to fascynującymi przykładami, włącznie z samodzielnie zaprojektowanym urządzeniem, w którym ptaki mogą dostać orzeszki w zamian za... bilon - praktyczny sposób na znajdowanie zgubionych monet.

Bardzo ciekawe jest też wystąpienie Hansa Roslinga, podczas którego pokazuje on niesamowite wizualizacje statystyczne, porównując kraje rozwinięte i rozwijające się: dynamicznie zmieniające się dane obrazują proces zmian na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w formie przemieszczających się kolorowych baniek.

Mnie osobiście bardzo odpowiada taki sposób przekazywania wiedzy i idei: krótkie i wciągające przedstawienie jakiegoś zagadnienia, podane z polotem i humorem. Powyższe przykłady dają też pewien pogląd na to, jak szeroki jest zakres tematów poruszanych podczas konferencji TED, od szkolnictwa, przez sztukę, aż po rozmaite kwestie technologiczne. Wśród rozlicznych prezentacji znajdzie się także coś ciekawego także dla graczy: Will Wright opowiada o swojej grze Spore i tworzeniu światów, Jane McGonigal tłumaczy, jak wykorzystać gry do naprawiania świata, używając jako przykładu World of Warcraft, a David Perry pokazuje rozwój gier i snuje rozważania o przyszłości tej gałęzi rozrywki.

Z kolei mające miejsce na całym świecie niezależne konferencje spod znaku TEDx mają zbliżoną formułę do TED, są organizowane na ich licencji przez fanów-wolontariuszy i gromadzą bardziej lokalną społeczność, jednak rozpiętość poruszanych tematów jest równie duża. Podobnie jak TED, konferencje TEDx pozwalają ciekawym ludziom dotrzeć do rzesz odbiorców i podzielić się z nimi wiedzą i pomysłami. Oczywiście i tu znajdzie się coś dla graczy: w Bostonie Seth Priebatsch pokazywał jak Facebook i Twitter stają się warstwą gry dodaną do realnego świata, a na TEDx USC Kellee Santiago polemizowała z tezą Rogera Eberta, że gry nie mogą być sztuką.

Już niedługo będzie też można usłyszeć, co na temat gier mają do powiedzenia Marcin Iwiński i Michał Kiciński podczas ich prezentacji na TEDx Kraków. Konferencja odbędzie się 15 października w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej hasłem będzie "Texting the Dragon", czyli SMS-owanie do smoka. Pomysł wziął się stąd, że przez kilka lat stojący pod Wawelem pomnik smoka ział ogniem po wysłaniu SMS-a pod specjalny numer - hasło krakowskiej edycji TEDx miało symbolizować połączenie tradycji i współczesności, jak również nawiązywać do transformacji Krakowa, jeszcze niedawno miasta żyjącego wyłącznie swoją przeszłością, obecnie prężnego ośrodka IT.

Poza twórcami Wiedźmina i Good Old Games (uchylając rąbka tajemnicy - ich prezentacja dotyczyć będzie właśnie tych dwóch tematów), wśród prelegentów na TEDx Kraków obecni będą również reprezentanci innych dziedzin, między innymi Charles Crawford, brytyjski dyplomata, Szymon Słupik, specjalista od przyszłości mobilnych technologii, Aron Solomon, rektor Think Global School, Paul Mankiewicz, założyciel fundacji Gaia Institute, Sir Julian Rose, zagorzały przeciwnik GMO, Mirosław Miller, prezes wrocławskiego centrum badań EiT+, Sambor Dudziński, niecodzienny artysta-performer i inni pasjonaci z Polski oraz zagranicy.

Rejestracja na TEDx Kraków jest otwarta do 1 października (wstęp wolny), a ci, dla których zabraknie miejsc, jak również wszyscy zainteresowani, którzy z jakichś względów nie będą w stanie przyjechać do Krakowa, będą mogli obejrzeć konferencję transmitowaną na żywo w internecie. Nagrania zostaną też udostępnione na stronie www oraz na Youtubie, a prezentacja Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego zapewne pojawi się na łamach Polygamii w osobnej notce.

PS Stronę internetową krakowskiego TEDx znajdziecie tutaj.

Bartłomiej Nagórski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
publicystykabranżacd-projekt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.