Nudzicie się w pracy? Google przypomina klasyczną grę - ale jak

Co z tego, że jest nieokrągła 37. rocznica wydania Breakout przez Atari. Takie gry się nie starzeją - o czym łatwo się dziś przekonać.

Nudzicie się w pracy? Google przypomina klasyczną grę - ale jak
marcindmjqtx

14.05.2013 | aktual.: 05.01.2016 16:14

Wejdźcie na wyszukiwanie grafiki w Google: images.google.com. Wpiszcie hasło: atari breakout i zatwierdźcie Enterem. I szybko łapcie za myszkę.

Nie muszę chyba wyjaśniać zasad - trzeba zbić jak najwięcej klocków tracąc jak najmniej piłek. W nagrodę czekają Was kolejne plansze, zawierające inne kombinacje obrazków.

W ten sposób pomysłowi programiści z Google uczcili 37. rocznicę stworzenia Breakout.

Gra powstała w kwietniu 1976 r. Na pomysł wpadli Nolan Bushnell i Steve Bristow. Byli zainspirowani Pongiem, jednak chcieli, by gracz używał piłki i paletki do rozbijania kolorowych klocków. Do zrobienia prototypu wynajęty został... Steve Jobs. Zaoferowano mu za to 750 dolarów i dodatkowe 100 za każdy chip poniżej 50, z którego uda się zrezygnować.

Breakout na Atari 2600 (fot. Wikipedia)

Jobs obiecał, że przygotuje wersję w cztery dni, a o pomoc poprosił Steve'a Wozniaka. Ten nie spał cztery dni, ale terminu dotrzymał. Niestety wysiłki Wozniaka poszły na marne, bo z powodu ograniczenia liczby chipów TTL gra była trudna do wyprodukowania - w końcu zamiast założonych 42 korzystała z około 100. Wozniak ocenił jednak, że rozgrywka nie różni się od jego projektu.

Gra trafiła najpierw na automaty, potem na Atari 5200 i Atari 2600, a później doczekała się kolejnych wersji, klonów i mutacji. Jak jednak widać na przykładzie tej ukrytej dziś w wyszukiwaniu grafiki - minimalistyczny oryginał nadal jest szalenie grywalny.

Paweł Kamiński

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.