Nowe WiFi nie będzie potrzebować punktów dostępowych

marcindmjqtx

26.10.2010 15:00, aktual.: 07.01.2016 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WiFi Alliance, ogłosiło nową wersję WiFi, niewymagającą punktu dostępowego.

Organizacja WiFi Alliance, odpowiedzialna za standardy sieci bezprzewodowej ogłosiła nowy standard o nazwie WiFi Direct. Tradycyjne WiFi wymaga jednego centralnego punktu dostępowego (zapewnianego z reguły przez podpięty do sieci przewodowej router), może teoretycznie działać w trybie AdHoc, ale w ten sposób można ze sobą połączyć tylko dwa komputery.

Nowy standard działa w trybie peer-to-peer, czyli pozwala na połączenie kilku maszyn, bez potrzeby posiadania jednego centralnego punktu dostępowego. Organizacja już rozpoczęła certyfikowanie kart bezprzewodowych na okoliczność zgodności z nowym standardem.

Organizacja przewiduje, że WiFi Direct może być wykorzystywane do wygodnego łączenia urządzeń przenośnych z komputerami, ma także ułatwić tworzenie aplikacji które nie potrzebują internetu, a jedynie połączenia z innymi urządzeniami.

Pozostaję sceptycznym i nieprzekonanym. Mamy już WiFi Adhoc, a jakoś nie doczekało się szerokiego wykorzystania. Teoretycznie WiFi Direct ma oferować większy zasięg, bezpieczeństwo i zarządzalność, ale nie jestem pewien czy to wystarczy. Obym się mylił.

Maciej Starzycki

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)