Nowe technologie? Nie dla polskich firm

W polskich firmach źle się dzieje. Albo dokładniej rzecz mówiąc niewiele się dzieje...Zwłaszcza w kwestii innowacji i nowych technologii. Eksperci z międzynarodowej firmy doradczej Deloitte poinformowali właśnie, że polskie firmy nie korzystają z ulg podatkowych na badania i rozwój nowych technologii.

marcindmjqtx

12.07.2010 | aktual.: 07.01.2016 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska oferuje jeden z najniższych poziomów korzyści podatkowych na jednego dolara zainwestowanego w badania i rozwój (w porównaniu z głównymi krajami OECD) - zaalarmowali eksperci firmy Deloitte. Wyliczyli oni, że od 2006 do 2008 roku w naszym kraju z ulg podatkowych na badania i rozwój nowych technologii skorzystało tylko 128 firm. A w tym samym czasie w Wielkiej Brytanii zrobiło to 14430 podmiotów (!).

Polska nie inwestuje w nowe technologie Problemy są dwa. Niski poziom wiedzy przedsiębiorców dotyczący ulg oraz bariery formalne. Jeśli Polska szybko czegoś z tym nie zrobi (poprzez wprowadzenie odpowiedniego systemu ulg podatkowych), to w krótkim czasie nasz kraj może zacząć tracić inwestycje zagraniczne na rzecz sąsiadów (Czechy czy Węgry). W obecnej chwili jedynie europejskie fundusze wspierają innowacje w polskich firmach. Jednak w najbliższych latach strumień może szybko "wyschnąć". Tymczasem Polska ze swojej strony nie ma żadnego dobrego narzędzia wspierającego wprowadzanie nowych technologii.

Nie powstają w naszym kraju nowe jednostki badawczo-rozwojowe. Zagraniczne przedsiębiorstwa budują w Polsce jedynie montownie swoich produktów, a nie centra badawczo-rozwojowe, w których rodzą się nowe pomysły i technologie. - zauważają eksperci z firmy Deloitte.

Polska wciąż w XX wieku Nie są to optymistyczne doniesienia. Najwyraźniej w Polsce ciągle brakuje odpowiedniej polityki wspierania rozwoju ze strony państwa. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy starają się brać sprawy w swoje ręce.

Mariusz Koryszewski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościpolskafirmy
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.