Nintendo znowu jak pies ogrodnika - 145 numerów Nintendo Power zniknęło ze stron Internet Archive

Pewnie, że firma ma do tego prawo. Ale ostatni z nich ukazał się w 2001 roku. Komu to szkodziło?

Nintendo znowu jak pies ogrodnika - 145 numerów Nintendo Power zniknęło ze stron Internet Archive
Maciej Kowalik

Niecały tydzień temu Dominik cieszył się jak dziecko na możliwość przejrzenia za darmo roczników magazynu Nintendo Power, który od 1988 roku niósł amerykańskim graczom comiesięczną porcję informacji o wszystkim, co dotyczyło sprzętów Nintendo. Dla polskiego miłośnika gier - kapitalna okazja, by porównać nasze czasopisma z końca XX wieku z czymś z zupełnie innego świata. Bo i Nintendo, i ówczesne USA.

Tyle tylko, że z udostępnieniem 145 wydań miesięcznika na stronach Internet Archive samo Nintendo nie miało nic wspólnego. Była to robota Jasona Scotta, który regularnie wspiera internetowe zbiory, pomagając archiwizować historię gier wideo. Nintendo Power było dzięki niemu dostępne tam już od lutego, ale dopiero niedawno w sieci doceniono ten fakt. A gdy Internet zawrzał, sprawa dotarła również do Nintendo, które w 2007 roku przestało wydawać Nintendo Power, by pięć lat później nie przedłużyć licencji na jego wydawanie brytyjskiemu Future Publishing, które wcześniej przejęło schedę.

Taki komentarz w sprawie uzyskał od Nintendo Polygon. Dokładnie tymi samymi słowami firma skomentowała niedawno ukręcenie łba fanowskiemu remake'owi Metroid 2. I oczywiście ma do tego prawo. Ale może przydałby się tam człowiek, który w projektach prawdziwych pasjonatów dostrzegłby szansę na promocję marki a nie zagrożenie. Może nie warto do wszystkiego strzelać na ślepo?

Sam Scott na swoim Twitterze pociesza rozczarowanych, że na Nintendo Power świat darmowych czasopism na serwerach Internet Archive się nie kończy.

A jeśli zamiast czytać o starych grach chcielibyście zagrać w nie za darmo, w przeglądarce to pewnie ucieszy Was fakt, że wczoraj Internet Archive wzbogaciło się o ponad 10 tysięcy gier, dem i aplikacji z Amigi. Nie wszystkie będą działać idealnie, najpewniej nie znajdziecie też kilku ulubionych tytułów, ale zawsze warto dać nura i przekonać się samemu.

Maciej Kowalik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.