Nintendo zajęło się petycją o małżeństwa tej samej płci w Tomodachi Life

Nintendo zajęło się petycją o małżeństwa tej samej płci w Tomodachi Life
marcindmjqtx

07.05.2014 19:21, aktual.: 05.01.2016 15:38

Twierdząc, że zabawna gra, w społecznościowym duchu chociażby serii The Sims, nie powinna być formą komentarza społecznego firma nie zdaje sobie chyba sprawy, że sama wyraża pewien pogląd.

Tomodachi Life to wydana na 3DS w Japonii prosta gra społecznościowa, która pozwala stworzonym przez graczy Miiludkom wchodzić w rozmaite interakcje. Mii to stworzone przez graczy awatary mające być ich alter ego w wirtualnych światach na konsolach Nintendo. W Tomodachi Life mogą wybrać się na wspólny posiłek, bawić się ze sobą, polubić i w końcu zakochać i wziąć ślub. Ale tylko, jeśli są różnych płci.

W czerwcu Tomodachi Life trafi do graczy w USA i Europie. Zmiana kręgu kulturalnego pociągnęła już za sobą pierwszą konsekwencję. Tye Marini - homoseksualista z Pennsylvanii rozpoczął w sieciach społecznościowych akcję Miiquality, mającą zwrócić uwagę Nintendo na brak możliwości zawarcia małżeństwa przez awatary tej samej płci. Marini publikował wpisy na Twitterze, Facebooku i Tumblerze, zachęcając popierających go internautów do dzielenia się nimi oraz kontaktowania się w tej sprawie bezpośrednio z Nintendo za pomocą mediów społecznościowych, e-maili czy formularzy kontaktowych na stronie firmy.

Firma zajęła się sprawą po miesiącu, ale jej odpowiedź świadczy jedynie o niezrozumieniu istoty problemu. Nintendo twierdzi, że wydając Tomodachi Life nie chce w żaden sposób komentować rzeczywistości: - Opcje dotyczące związków mają tworzyć zabawny alternatywny świat, a nie odtwarzać rzeczywistość. Później firma dodaje jeszcze, że liczy na to, że wszyscy fani dostrzegą w Tomodachi Life małą zabawną gierkę, która nie ma być formą społecznego komentarza.

Paradoks polega na tym, że przedstawiciel Nintendo kieruje te słowa do "wszystkich fanów", ale jednocześnie wyłącza z tej grupy homoseksualistów. Gra może nie miała być komentarzem, ale taka postawa jak najbardziej na takie miano zasługuje, bo opcja małżeństw tej samej płci nie zostanie dodana. Jak na ironię, taka możliwość była przez chwilę obecna w japońskiej wersji Tomodachi Life, ale wynikało to z błędu i zostało "naprawione". Nintendo zapewnia, że słucha opinii swoich klientów, ale ostatecznie gdy przychodzi do czynów, kończy się tylko na pustych słowach.

Warto przypomnieć tu postawę innej firmy - Electronic Arts. W jej najbardziej popularnych grach, jak chociażby serii Sims, Mass Effect czy Dragon Age romanse postaci tej samej płci nie tylko są możliwe, ale Electronic Arts także aktywnie wspiera ruch LGBT i kampanię na rzecz równości.

EA Full Spectrum - Hate is Not a Game

[źródło: Kotaku]

Maciej Kowalik

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)