Nikt się nie spodziewał - Harry Potter: Wizards Unite drugą największą grą AR w historii

Strona głównaNikt się nie spodziewał - Harry Potter: Wizards Unite drugą największą grą AR w historii
25.07.2019 11:25
Nikt się nie spodziewał - Harry Potter: Wizards Unite drugą największą grą AR w historii
Adam Piechota
Adam Piechota

Niantystyczny wynik.

bETYUJvp

Wizards Unite, nowa produkcja studia Niantic, zarobiło 12 milionów dolarów w swoim pierwszym miesiącu po premierze. Jeśli porównujemy taki okres, oznacza to, że plasuje się na zaszczytnym drugim miejscu całego rankingu. Musielibyście nie pamiętać lata 2016, żeby pytać, co jest (i prawdopodobnie będzie już do końca świata) na pierwszej pozycji. 12 milionów to sporo, jasne, ale z 300 milionami, które w miesiąc wykręciło Pokemon Go, trudno na poważnie rywalizować. Niemniej to i to Niantic. Są królami rynku AR.

325362066347276252

Zastanawiacie się, jakie jeszcze tytuły można znaleźć w takiej topce? Na pewno kojarzycie je wszystkie - to klony Pokemonów na innych dużych licencjach - Jurassic World Alive (najlepsza tego typu produkcja nie od kalifornijskiego studia, jeśli wierzyć moim uczniom, którzy poświęcają „rozszerzonej rzeczywistości” sporo czasu), The Walking Dead: Our World, Ghostbusters World. Podobnie rzecz ma się ze statystyką pobrań - Poksy zainstalowało ponad 180 milionów osób, następne produkcje kolejno 15, 6, 1,6 oraz 1,2 miliona. Harry zostawia tę realną konkurencję daleko, daleko w tyle.

bETYUJvr

No i oczywiście - pozostaje ważne pytanie: czy kiedykolwiek ktoś powtórzy sukces Pokemon Go? A może fenomen, podobnie jak z Minecraftem, Fortnitem, jest jednorazowy, niemożliwy do odtworzenia w innych warunkach czasowo-kulturowych? Znamy na to odpowiedź moim zdaniem. I coraz mniej firm już w ogóle z AR próbuje. Dragon Quest Walk w Japonii zrobi swoje, to nieco inny świat. Ale żeby znowu zobaczyć coś takiego, jak wtedy - ja byłem w tamtym tygodniu w Paryżu i niemal wszyscy mijani przechodnie biegali, naprawdę biegali, za Poksami - musielibyśmy niczym w filmie „Yesterday” zapomnieć o kilku elementach popkultury. (Nie idźcie do kina na „Yesterday”, przeciętny)

325362066347472860

Wiem jednak, iż nawet wśród czytelników Poly są gracze Wizards Unite, więc niech się cieszą, że gra jest (normalnie już traktowanym) hitem. To znaczy, iż będzie się ładnie rozwijała.

Udostępnij:
bETYUJvB
Komentarze (2)
bETYUJwn