Nightmare Cathedral. Obrazy Beksińskiego w grze planszowej

Zdzisław Beksiński to jeden z najpopularniejszych współczesnych artystów, który doczekał się dużego grona fanów. Teraz jego twórczość będzie jeszcze bliżej nas. Powstała bowiem gra planszowa zatytułowana Nightmare Cathedral, inspirowana jego obrazami.

Zestaw gry Nighmare Cathedral inspirowanej twórczością Zdzisława Beksińskiego
Zestaw gry Nighmare Cathedral inspirowanej twórczością Zdzisława Beksińskiego
Źródło zdjęć: © YouTube

18.04.2022 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nightmare Cathedral, czyli Katedra Koszmarów, to gra planszowa inspirowana pracami Zdzisława Beksińskiego. Autorem produkcji jest Błażej Kubacki, a grę wydaje Board and Dice. Jak możemy przeczytać w serwisie gazeta.pl, produkcja nie jest jednak skierowana na rynek polski.

Gra Nightmare Cathedral jest w tej chwili kierowana na rynek amerykański i azjatycki. Być może doczekamy się rodzimego wydania, lecz na tę chwilę nic na ten temat nie wiadomo. Produkcja powstała przy wsparciu sanockiego Muzeum Historycznego. To nie przypadek - Beksiński pochodził właśnie z Sanoka.

Głównym elementem Nightmare Cathedral jest tytułowa katedra, którą gracze budują w trakcie rozgrywki. Składa się ona z 13 elementów. Ponadto w skład zestawu wchodzi dwustronna plansza, 300 kart z obrazami Zdzisława Beksińskiego oraz 200 figurek stanowiących przestrzenną formę elementów malowanych przez artystę. Według autorów gra przeznaczona jest dla osób powyżej 14 roku życia.

Jak mówi dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, Jarosław Serafin, strona artystyczna produkcji była bardzo istotna. Przedstawicielom muzeum zależało na tym, by zachować walory twórczości artysty, dlatego na każdym kroku współpracowali oni z firmą produkującą grę.

- Katedra to motyw powtarzający się w sztuce Beksińskiego - podkreślił w rozmowie z Gazetą Codzienną Nowiny Jarosław Serafin.

Komentarze (5)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.