Niepokojące doniesienia o produkcji PS5. Konsol ma być mniej, niż zakładano [AKTUALIZACJA]

Niepokojące doniesienia o produkcji PS5. Konsol ma być mniej, niż zakładano [AKTUALIZACJA]

15.09.2020 19:58, aktual.: 16.09.2020 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Może się to również negatywnie przełożyć na cenę urządzenia.

Nowe konsole czy nawet ogólniej szeroko reklamowany, a jednocześnie skomplikowany w produkcji sprzęt elektroniczny, niemal zawsze charakteryzują braki w dostępności na premierę. Modne urządzenie chcą dostać wszyscy, z linii fabrycznych może ich jednak zejść tylko określona liczba.

Za każdym razem przy okazji premier tak dużych jak konsole nowej generacji mamy więc historie o całonocnych kolejkach przed sklepami, producentów, traktujących możliwość kupienia ich nowej konsoli jako przywilej klientów i nieustannie temu towarzyszące absurdalne kwoty, jakie nowe sprzęty osiągają w sprzedaży z drugiej ręki na serwisach aukcyjnych.

Na wszystko to i jeszcze trochę (bo do tego wszystkiego jeszcze Covid) mogli być przygotowani gracze, którzy planują kupić w te święta PlayStation 5. A teraz okazuje się, że może być jeszcze gorzej.

The Edge - Play Has No Limits | PlayStation

Jak bowiem informuje agencja Bloomberg, Sony natknęło się na bardzo poważny problem z tzw. uzyskiem (yield) w procesie produkcji układu SoC (system-on-a-chip) PlayStation 5 - czyli najważniejszego elementu konsoli. Przez uzysk w procesie produkcji elektroniki rozumie się procent schodzących z taśmy układów, które przeszły wszystkie testy i funkcjonują prawidłowo.

Normalne jest, że w przypadku tak skomplikowanych komponentów część z wyprodukowanych układów nie będzie się nadawała do użytku. Według Bloomberga jednak Sony ma się zmagać z uzyskiem na poziomie ok. 50% - a to już wynik naprawdę niekorzystny.

Według informatorów agencji (którzy pozostają anonimowi, ponieważ dane te nie zostały przez firmę podane do wiadomości publicznej) Sony miałoby z tego powodu zmniejszyć przewidywania dotyczące liczby konsol, które zostaną wyprodukowane do końca kwartału podatkowego (czyli do kwietnia 2021). Dotychczas firma mówiła o 15 milionach, teraz za prawdopodobne uważa się rzekomo 11 milionów.

PlayStation 5 Showcase – Wednesday, September 16

Efekt tego może być dwojaki. Po pierwsze - konsol może być w te święta jeszcze mniej, niż zazwyczaj w przypadku takich premier. Chociaż produkcja przebiega ponoć coraz lepiej, a uzyski zaczynają wzrastać, to wciąż daleko do ich stabilizacji. A po drugie - opisana sytuacja wpływa bardzo niekorzystnie na koszt produkcji konsoli i w związku z tym na wyniki finansowe Sony.

Pozostaje nam poczekać do jutra i przekonać się, czy wpłynie również na cenę konsoli. Jeżeli okaże się to prawdą, a Sony faktycznie ponosi takie straty przy produkcji, to może być im ciężko konkurować cenowo z Microsoftem.

[AKTUALIZACJA]

Sony postanowiło skomentować doniesienia oficjalnym oświadczaniem, w którym zaprzecza informacjom podawanym przez Bloomberga.

"Nie informujemy o tematach związanymi z produkcją, ale treść artykułu w serwisie Bloomberg jest nieprawdziwa. Nie zmniejszyliśmy liczby wytworzonych konsol od momentu rozpoczęcia masowej produkcji" - czytamy na łamach GamesIndustry.biz.

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)