Nie wszystkie gry na PS4K będą w 4K – mamy kilka ekskluzywnych informacji o Neo

Nie wszystkie gry na PS4K będą w 4K – mamy kilka ekskluzywnych informacji o Neo
Paweł Olszewski

23.04.2016 19:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogólnie kwestia rozdzielczości nowej konsoli Sony to ciekawa sprawa. Nowy sprzęt tak naprawdę zagwarantuje nam bowiem "tylko" full HD.

Zacznijmy jednak od tego, że zarówno nowa konsola Sony jak i jej nazwa kodowa - Neo - są prawdziwe. Japoński gigant jeszcze niczego oficjalnie nie potwierdził, ale tworzących na PlayStation 4 deweloperów poinformował już o szczegółach swoich planów. To właśnie stąd pochodzi jak dotąd największa i najkonkretniejsza porcja "plotek", które, jak dziś ustaliliśmy, są po prostu przeciekiem. Oprócz jego potwierdzenia, udało nam się też zdobyć kilka nowych informacji na temat PS4 Neo.

Wsparcie dla rozdzielczości 4K to fakt, nie oznacza to jednak, że wszystkie gry będą wyświetlane w 3840x2160. Użycie tej wartości zależy od danego dewelopera. Absolutnie każda gra na PS4 Neo będzie musiała natomiast działać w Full HD, czyli 1920x1080. PS4K jest więc tak naprawdę gwarancją... full HD, tak jak „stare” PS4 nie schodziło poniżej 720p.

Pomiędzy full HD a 4K jest jeszcze jednak całe spektrum rozdzielczości, które też będą przez konsolę wspierane. To doba informacja - dla nas, nie twórców, którzy dostali właśnie sporo dodatkowej roboty. My dostaniemy za to wybór i lepsze wsparcie nowoczesnych telewizorów. Tak jak dobrze zrobione 900p ładnie wygląda dziś na ekranach 1080p, tak samo np. WQHD (2560×1440) będzie nieźle prezentowało się na wyświetlaczach 4K.

Obraz

PS4 Neo zagwarantuje też streaming w 1080p. Dziś grając na komputerze w grę streamowaną z konsoli mamy do wyboru trzy wartości: 360p, 540p i 720p. Strumieniując z Neo pogramy w full HD. Pełne 1920x1080 będzie obsługiwane też przy Share Playu, które dziś pozwala na zabawę jedynie w 720p. Co ważne, w usłudze Share Play osoba odbierająca obraz będzie mogła mieć starą wersję konsoli. Nowa, mocniejsza, musi być jednostka wysyłająca obraz.

Potwierdzamy też starsze wiadomości o PS4 Neo. Tak jak pisaliśmy powołując się na zachodnie serwisy o grach czy Wall Street Journal, nowa wersja konsoli nie będzie miała tytułów na wyłączność. Wszystkie nowe gry będą działały na wszystkich wersjach PlayStation 4. Te wydawane od października będą musiały już mieć jednak tryb pod Neo. Chodzi jednak o wydajność, a nie nową zawartość. Wyjątkiem będą tryby lokalne, czyli tak jak pisał na początku tego tygodnia Bartek:

Wciąż nie wiemy niestety, czy dzięki większej mocy obliczeniowej Neo obejdzie się bez specjalnej przystawki pod PlayStation VR. Byłoby miło, im mniej "pudełeczek" i kabli pod telewizorem, tym lepiej. Nie wiemy też jak sprzęt wygląda - dokumentacja nie zawiera żadnych zdjęć. Jestem strasznie ciekawy czy chociaż je uda się Sony zachować w tajemnicy do końca. Końca, czyli na 99% konferencji na targach E3.

Jeżeli planowałeś kupować w maju PS4 specjalnie pod Uncharted albo zrobić sobie prezent na wakacje, to zastanów się, czy warto. Obstawiam, że nowsze exclusive’y Sony dostaną łatki pod Neo, tak jak gry 1st party na PS3 dostawały wsparcie 3D czy PS Move'a, gdy technologie te były na topie. To jednak już tylko moje gdybanie. Cała reszta to natomiast fakty.

Paweł Olszewski

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)