Nie tylko gracze potrafią zaskakiwać. Sztuczna inteligencja w Elite: Dangerous wymknęła się spod kontroli

Strona głównaNie tylko gracze potrafią zaskakiwać. Sztuczna inteligencja w Elite: Dangerous wymknęła się spod kontroli
15.06.2016 17:25
Nie tylko gracze potrafią zaskakiwać. Sztuczna inteligencja w Elite: Dangerous wymknęła się spod kontroli
Bartosz Stodolny
Bartosz Stodolny

I zaczęła tworzyć super bronie, które następnie wykorzystywała przeciw ludziom. Właśnie takie są początki Skynetu.

Do tej pory myślałem, że to gracze są siłą napędową niespodziewanych akcji w grach wideo, szczególnie tych z dużym, otwartym światem, a prym zawsze wiodła tu społeczność EVE Online. Dla jaj zrobimy sobie wielką cytadelę i przetransportujemy ją przez pół galaktyki? Spoko. Nie podobają nam się mikrotransakcje, więc może spalimy cały sektor? Żaden problem. Zróbmy piramidę finansową i oszukajmy tysiące graczy. Świetny pomysł!

★ Eve Online: Burn Jita Burn

EVE faktycznie daje prawie nieograniczone możliwości różnych, często na pierwszy rzut oka niewykonalnych działań, jednak to, co zrobiła sztuczna inteligencja w Elite: Dangerous bije produkcję CCP na głowę.

Gra Frontier Developments dostała ostatnio sporą aktualizację o nazwie Engineers. Jak nazwa wskazuje, wprowadza ona elementy inżynierii, jak crafting czy możliwość ulepszania broni i statków. Poza tym usprawniona została właśnie SI, która jest teraz bardziej wymagająca i stanowi większe wyzwanie. Zabawa polega na tym, że ma też dostęp do systemu ulepszeń i craftingu. Oraz sprzętu umożliwiającego wyciągnięcie statku z nadprzestrzeni.

The Engineers 2.1 Trailer - Elite Dangerous: Horizons

Na razie nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Po prostu komputer miał mieć takie same możliwości ulepszania sprzętu, jak gracze. W pewnym momencie coś jednak poszło nie tak, bo na ludzi zaczęły polować sterowane przez SI statki wyposażone w super bronie. Polować w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo komputer urządzał zasadzki na niczego niespodziewających się pilotów, wyciągał ich z nadprzestrzeni i w przeciągu kilku sekund masakrował za pomocą broni, która nie powinna w ogóle istnieć.

Brzmi jak bunt maszyn? Co następne? Sztuczna inteligencja opanuje drukarki 3D i zacznie produkować prawdziwą broń? Na szczęście na razie nam to nie grozi, bo jak pisze na forum gry odpowiedzialny za kontakty ze społecznością Zac Antonaci, całość jest wynikiem zwykłego błędu:

No, to nie ma się czego obawiać. Komputery wcale nie zyskały świadomości, a wszystko jest winą niedopatrzenia. Ufff. Z drugiej strony, gdybym był maszyną chcącą wyzwolić się spod ludzkiego panowania zrobiłbym właśnie tak, żeby wszyscy myśleli, iż to jedynie głupi błąd…

325659165274617820

Bartosz Stodolny

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)