Nie tylko bracia Guillemot mają problemy w Ubisofcie. Francuski odpowiednik KNF‑u oskarża 5 członków zarządu firmy o tak zwany "insider trading"

Fajnie piastować wysokie stanowisko w dużej spółce akcyjnej. Można wtedy sporo zarobić "na boku", ale trzeba się pilnować, żeby wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

Nie tylko bracia Guillemot mają problemy w Ubisofcie. Francuski odpowiednik KNF-u oskarża 5 członków zarządu firmy o tak zwany "insider trading"
Bartosz Stodolny

Tak zwany "insider trading", czyli handel akcjami spółki mając dostęp do tajnych informacji jej dotyczących, jest w większości krajów przestępstwem. W Unii Europejskiej grozi za to do czterech lat pozbawienia wolności, w Kanadzie - nawet dziesięć.

Wspominam akurat o tych dwóch krajach (no, w przypadku Unii raczej o zbiorze państw) dlatego, że francuski odpowiednik naszej Komisji Nadzoru Finansowego, Autorité des marchés financiers (AMF), zarzucił pięciu członkom zarządu Ubisoftu sprzedaż akcji będąc w posiadaniu tajnych informacji na temat jej kondycji. Wśród podejrzanych jest między innymi Yannis Mallat, prezes Ubisoft Montreal.

Chodzi o sytuację z 2013 roku, kiedy rzeczona piątka sprzedała należące do siebie udziały w Ubisofcie. Nie byłoby w tym jeszcze nic złego, gdyby nie fakt, że nastąpiło to przed 15 października, kiedy wydawca ogłosił przesunięcie premier Watch Dogs i The Crew na 2014 rok. Efektem opóźnienia był 25-procentowy spadek cen akcji  spółki.

The Crew - E3 2013 - Announcement Trailer [UK]

Nie ulega wątpliwości, że wszyscy wiedzieli o zmianie dat premier, zatem śmiało można mówić tu o zjawisku "insider trading". W końcu kto, jak kto, ale prezes musi posiadać takie informacje choćby dlatego, że odpowiada przed radą nadzorczą i akcjonariuszami. Trzeba jednak podkreślić, że zarzuty zostały wystosowane nie do Ubisoftu, a jedynie osób tam zatrudnionych.

Sama firma zaprzecza rewelacjom AMF-u i broni swoich pracowników na łamach Kotaku:

Ciekawe jest też, że trzech kanadyjskich pracowników Ubisoftu postanowiło pozwać AMF i zażądać zadośćuczynienia za poczynione szkody. W dalszej części oświadczenia czytamy:

Ciężko powiedzieć, jak sprawa się rozwinie. Kolejne przesłuchania mają odbyć się jeszcze w tym miesiącu w paryskiej siedzibie komisji, ale wszystko jest bardzo skomplikowane. Z jednej strony nikt nie broni handlu udziałami osobom z wewnątrz spółki, z drugiej - jest to ściśle regulowane właśnie po to, by uniknąć podobnych sytuacji.

Coś takiego miało już miejsce również w 2013 roku, ale tym razem w Electronic Arts. Wtedy zarząd firmy sprzedał warte 13,2 miliona dolarów akcje na kilka miesięcy przed premierą Battlefielda 4, który w jej dniu okazał się porażką z licznymi, uniemożliwiającymi rozgrywkę błędami.

Only in Battlefield 4 - Bugs compilations part 1

Pozew wystosowali inwestorzy, którzy zwiedzeni marketingiem postanowili nabyć akcje wydawcy, jednak w tym przypadku sąd przyznał rację pozwanym argumentując to faktem, że był to po prostu "korporacyjny optymizm", a nie wprowadzanie w błąd.

Bartosz Stodolny

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościubisoftThe Crew
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.