Nazwy Firm

Nazwy Firm

Michał Zacharzewski
21.08.2002 14:34

Nazwy Firm

Jedna z dużych zachodnich witryn internetowych przeprowadziła wśród zachodnich producentów gier sondę pytając, skąd wzięły się ich nazwy... My postanowiliśmy nie być gorsi. Zapytaliśmy przedstawicieli rodzimych firm o to samo, i oto, co się dowiedzieliśmy:

CD Projekt *(odpowiada Michał Kiciński)*CD Projekt to wspólny pomysł mój i Marcina Iwińskiego (dziś już nie pamiętamy, kto miał większy udział w procesie twórczym). Powstała w wyniku burzy mózgów. Nazwa miała spełniać kilka założeń. Po pierwsze kojarzyć się z płytami CD Rom, będącymi w 1994 zupełnym novum. Nasza firma miała się zajmować wyłącznie oprogramowaniem na płytach CD Rom, więc odpowiednio kojarząca się nazwa wydawała nam się ważnym elementem. Dodatkowo zależało nam na nazwie możliwie międzynarodowej, takiej co nie będzie obco i Ľle brzmieć dla potencjalnych zagranicznych kontrahentów (i nadającej się do użycia w razie międzynarodowej ekspansji). Trzeba pamiętać, że dla producentów oprogramowania rozrywkowego Polska w 1994 była niemalże poza granicami cywilizowanego świata. Z nazwy CD Projekt jesteśmy bardzo zadowoleni (jak i z naszego nowego logo). Choć odczytana zbyt dosłownie może być odrobinkę myląca - kilkukrotnie zgłaszały się do nas inne firmy o zaprojektowanie prezentacji multimedialnych na CD Rom!CODA *(odpowiada Adrian Chmielarz)*CODA to tytuł albumu Led Zeppelin, na którym grupa umieściła wszystkie niewydane dotąd (to jest do momentu wydania tejże płyty) utwory. Ważne jest też to, iż nazwę firmy zawsze piszemy dużymi literami (CODA).IM Group *(odpowiada Bożena Słoma)*Nazwa IM Group jest prosta do wytłumaczenia, wzięła się z pierwszych liter łączących się ze sobą firm IPS Computer Group i Mirage Media. Chcieliśmy aby nazwa miała dobre brzmienie i była możliwa w swej formie do zarejestrowania w Polsce.W momencie powstawania IM Group istniały koncepcje i plany perspektywiczne, których następstwem będzie rozszerzenie działalności firmy. Będzie się to też prawdopodobnie wiązało z kolejna zmiana nazwy.....Mirage Interactive *(odpowiada Bożena Słoma)*Historia nazwy firmy sięga bardzo odległych czasów, roku 1988 lub 1989, kiedy to jako jedni z pierwszych w Polsce obok firmy Avalon zaczęliśmy wydawać legalne gry. Pierwsze tytuły wydaliśmy jeszcze pod nazwą Studio Komputerowe AS, wtedy to jeden z naszych autorów, zresztą wielki miłośnik lotnictwa, Arek Łukszo wpadał na pomysł aby używać jako wydawca bardziej komercyjnej nazwy. Myśląc o jednym z najwspanialszych samolotów, francuskim MIRAGE, zaproponował taką właśnie nazwę, właściwie spodobała się wszystkim natychmiast. Podobało się, że jest prosta, międzynarodowa, łatwa do zapamiętania i różnie się kojarzy, wielu ludziom bardziej z pustynnym omamem niż samolotem. Chociaż były potem jeszcze próby innej interpretacji nazwy, jako dwóch wyrazów MI (od angielskiego Me - ja, mój) i RAGE (po angielsku - gniew). To jednak MIRAGE i tak został, a tylko z czasem zmieniał się drugi człon nazwy firmy, najpierw Software, potem Media, a obecnie jako MIRAGE Interactive firma zajmuje się już tylko i wyłącznie tworzeniem gier komputerowych.

LEM *(odpowiada Katarzyna Szlendak)*UsiądĽcie wygodnie, gdyż to będzie długa historia. A więc to było tak. Dawno, dawno temu, bo w 1994 roku z połączenia imion Liliana i Inga powstała firma o nazwie Licomp zajmująca się komputerami i działalnością powiązaną (stąd człon - comp). Właścicielem Licompu była firma IPS Computer Group. W 1997 roku powstała firma o nazwie Licomp Empik Multimedia Sp. z o.o., jako spółka joint venture firm Empik Sp. z o.o. i IPS Computer Group. Prezesem zarządu został Pan Marcin Turski. Zatem nasza nazwa to połączenie członów Licomp, Empik i Multimedia od działalności, jaką się zajmujemy. Jest to jednocześnie nazwa umieszczona w rejestrze firm i powinna być używana w całości. Natomiast znak graficzny powstał od pierwszych liter: L, E, M (L pisane starą, właściwą dla dawnej nazwy czcionką). Skrót nie jest zarejestrowany i nie może być używany jako nazwa firmy, ze względu na zbieżność nazwy firmy i nazwiska Stanisława Lema. Zatem jak widzicie, nasza nazwa powinna być wymawiana w całości: Licomp Empik Multimedia i teoretycznie nie ma nic wspólnego z pisarzem, ale zdecydowanie nasza działalność dystrybutorska w zakresie różnego rodzaju gier komputerowych bazuje na szeroko rozbudowanej wyobraĽni, fantastyce i wydarzeniach nierealnych, ale możliwych do realizacji w świecie rzeczywistym (podobnie jak cała twórczość pisarza Stanisława Lema).MarkSoft *(odpowiada Leszek Machnikowski)*Jakość naszych tytułów wyznacza: Marek Niesiołowski, założyciel firmy, marka firm z którymi współpracujemy, mark - logo, którym oznaczamy nasze tytuły i software - branża w której działamy.Metropolis *(odpowiada Adrian Chmielarz)*Chciałem, żeby nazwa była międzynarodowa i nie wymagała polskich znaków - czyli żeby każdy w obojętnie jakim miejscu na świecie mógł ją odczytać i zrozumieć. Szukałem głównie wśród słów łacińskich. Metropolis to taka właśnie nazwa, która jednocześnie wspaniale się kojarzy: przecież to tytuł słynnego filmu s-f Fritza Langa, tytuł utworu Kraftwerku i nazwa miasta Supermana! ZnaleĽć się w takim towarzystwie to był zaszczyt...RebelMind (odpowiada Darek Rusin)"Rebelmind" nie jest przypadkową konstrukcją - po angielsku znaczy to tyle co "Buntowniczy Umysł" i ma za zadanie odzwierciedlać niespokojny stan ducha założycieli spółki oraz generalną niechęć do uciekania się do łatwych kompromisów. Nasza nazwa to rodzaj manifestu suwerenności myśli i działań, z korzeniami tkwiącymi w nieco burzliwej prehistorii, która doprowadziła do utworzenia firmy.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)