Na filmowym festiwalu Ars Independent posłuchamy o grach wideo
Dyskusje o statusie gier we współczesnej kulturze nie milkną, tym razem do rozmowy włączą się krytycy, medioznawcy i sami twórcy.
Festiwal Ars Independent odbywający się w tym roku w dniach 20-29 września kojarzył się do tej pory głównie z kinem niezależnym, ale tegoroczna edycja będzie adresowana również do graczy. Grom wideo poświęcono całodniowy blok konferencyjny dnia 27 września. Temat ujęty zostanie w trzech zakresach tematycznych (gry a film, gry a sztuka, oraz gry a technologia) w ramach dziewięciu wystąpień zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi:
- Dr Paweł Schreiber (blog Jawne Sny): „Czekając na dojrzałość? O wartości artystycznej gier wideo"
- Michał 'bonzaj' Staniszewski (demoscenowa grupa Plastic): „Niegry - nowe formy budowania narracji”
- Prof. dr hab. Andrzej Pitrus (Uniwersytet Jagielloński): „The Night Journey” Billa Violi jako artystyczne zawłaszczenie interfejsu gry”
- Dr hab. Michał Ostrowicki (Academia Elektronica, Uniwersytet Jagielloński): „Jaki dzisiaj dzień tygodnia?”
- Mgr Bartosz Kłoda-Staniecko: „Jedna gra, dwie Lary. O problemach języka narracji i symulacji na przykładzie gry Tomb Raider”
Po każdym z bloków zaplanowano panele dyskusyjne. Szczegółowy program wystąpień znaleźć możecie na oficjalnej stronie konferencji.
To wciąż nie koniec - w przeciągu dwóch dni poprzedzających konferencję wyświetlane będą wybrane machinimy. Część z nich może być znana wszystkim zainteresowanym, inne powinny zachęcać samym tytułem: „Portal: Dzień z życia wieżyczki obronnej”, „Umysł Freemana”, czy „Poonkins: Magiczny Wojowniczy Kierowca”. Karnet upoważniający do wstępu na wszystkie festiwalowe wydarzenia to koszt 90 zł.
Organizatorem Ars Independent jest Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów.
[Źródło: informacja prasowa]
Konrad Zabłocki