Muzeum gier w Polsce? To nie takie niemożliwe, pojawiła się oddolna inicjatywa [AKTUALIZACJA]
Co byście powiedzieli na muzeum gier wideo w Polsce? Że to niemożliwe? Są ludzie, którzy uważają wręcz przeciwnie. [AKTUALIZACJA]
W tym momencie na świecie istnieją trzy tego typu placówki - w Nowym Jorku, Berlinie i Paryżu. Czy Wrocław może być kolejnym miastem, które dołączy do tego grona? Okazuje się, że tak.
Wszystko dzięki Krzysztofowi Damaszke, który wyszedł z inicjatywą stworzenia takiego miejsca i skierował ją do fanów gier. Na razie istnieje ona tylko w formie strony na Facebooku, ale w przygotowaniu jest już także normalna strona internetowa.
W jaki sposób miałaby w ogóle powstać taka placówka? Jak czytamy:
Projekt został podzielony na dwa główne etapy. Oba będą realizowane za pomocą finansowania typu crowdfunding. Jeszcze rozważamy z jakich serwisów skorzystamy. Na chwilę obecną wiemy, że etap pierwszy zrealizujemy na 90% w serwisie PolakPotrafi. Otrzymaliśmy informacje, że Kickstarter wchodzi do Europy, więc jeszcze to w najbliższych dniach przemyślimy. Kwota do realizacji pierwszego etapu to 20 tyś zł, które przeznaczymy na przygotowanie zbiorów, sprzęt i opłaty związane m.in. z hostingiem i domenami dla muzeum. Etap drugi to kwota znacznie większa ponieważ obejmuje wynajęcie, bądź zakup miejsca dla muzeum oraz jego wyposażenie i odpowiednie urządzenie. Muzeum nie powstanie więc bez fizycznego, pieniężnego wsparcia graczy. Warto jednak zaznaczyć, że choć będzie się mieścić we Wrocławiu, to zbiory w wersji wirtualnej, wraz ze zdjęciami 3D, będą dostępne także na jego stronie.
Nasze wątpliwości budzi tylko jedna rzecz, a mianowicie:
Etap drugi zakłada wynajęcie lub najlepiej wykupienie miejsca w którym będziemy mogli urządzić muzeum. Chcielibyśmy stworzyć tam również klimatyczny pub w którym będą loże z konsolami na których będzie można pograć w gronie znajomych. Nie do końca rozumiemy "klimatyczny pub" w kontekście muzeum, zwłaszcza w sytuacji, w której pieniądze zbierane są wśród ludzi. Co innego zbierać na placówkę naukową, kulturalną, a co innego na bar z konsolami - w tym wypadku konsolami retro.
Pytanie dotyczące naszych wątpliwości skierowaliśmy do autora projektu, na razie jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Poinformujemy, jeśli to się zmieni.
Tomasz Kutera
[AKTUALIZACJA]
Otrzymaliśmy komentarz dotyczący pubu przy muzeum. Pomysłodawca muzeum wycofał się z tej idei:
Gdy komponowaliśmy pomysł nie sądziliśmy, że tak szybko osiągnie on tak duże zainteresowanie. Pub zmieniamy w kawiarenkę z lożami, w których pojawią się aktywne konsole. PadBar (we Wrocławiu) nam wystarczy i myślę, że powinniśmy ich wspierać, a nie konkurować. Również alkohol blisko muzeum nie byłby najlepszym pomysłem. Muzeum Gier Wideo ma być połączeniem placówki naukowej i rozrywkowej ponieważ uważamy, że do młodego pokolenia to trafi i będzie korzystne dla wszystkich. I takie podejście bardzo nam się podoba. Będziemy śledzić ten projekt dalej i... życzymy powodzenia.