Minecraft ułatwi dostęp do dzieł ocenzurowanych w niektórych państwach

Projekt Uncensored Library może okazać się ogromnym ułatwieniem w poznawaniu kultury.

Minecraft ułatwi dostęp do dzieł ocenzurowanych w niektórych państwach
Bartosz Witoszka

Mimo ponad 10 lat na karku Minecraft dalej cieszy się niesłabnąca popularnością i to zarówno wśród młodszych, jak i starszych odbiorców. Gdy Microsoft przejmował Mojang w 2014 roku, wielu uważało, że największy boom na grę już się skończył, a Gigant z Redmond zwyczajnie przeinwestował (mowa o 2,5 miliardach dolarów).

Okazało się całkowicie inaczej, a nadchodzące Minecraft Earth i Minecraft Dungeons zapewne podbiją rynek. Gracze również nie przestają zadziwiać swoją kreatywności i zaangażowaniem – co prawda okres, w którym publikowało się newsik, gdzie przybliżało się epickie budowle wykonane z drewnianych i kamiennych klocków mamy już za sobą (been there, done that), ale nie zmienia to faktu, że te małe architektoniczne dzieła ciągle powstają. Dwa tygodnie temu Dominik wspominał o RPG w świecie Harrego Pottera, gdzie użytkownicy mogą do woli eksplorować Hogwart (i nie tylko!), a dziś mam dla Was coś nieco bardziej poważniejszego.

Nie jest tajemnicą, że w niektórych państwach część dzieł jest zwyczajnie zakazana lub wydawana w zmienionej formie tak, by odpowiadały cenzurze narzuconej przez rząd. Stąd pomysł na opracowanie swoistej biblioteki, która pozwoli zapoznać się z książkami czy artykułami, które z jakiegoś powodu nie trafiły do szerokiej publiki w danym regionie. Twórcy Uncensored Library, organizacja Reporterzy bez granic, wśród przykładów takich państw podają Meksyk, Rosję, Egipt czy Arabię Saudyjską. Sama biblioteka ma znajdować się na odizolowanej wyspie, do której dostęp można uzyskać pobierając niezbędne pliki lub logując się na serwer w tym miejscu.

Dzięki temu, że gry są zazwyczaj słabiej monitorowane przez autorytarne rządy, twórcy mają zamiar trafić z zakazanymi dziełami do szerokiego grona odbiorców, a zwłaszcza do tych młodszych odbiorców.

Bartek Witoszka

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.