Minecraft ułatwi dostęp do dzieł ocenzurowanych w niektórych państwach

Minecraft ułatwi dostęp do dzieł ocenzurowanych w niektórych państwach

Minecraft ułatwi dostęp do dzieł ocenzurowanych w niektórych państwach
Bartosz Witoszka
13.03.2020 16:00

Projekt Uncensored Library może okazać się ogromnym ułatwieniem w poznawaniu kultury.

Mimo ponad 10 lat na karku Minecraft dalej cieszy się niesłabnąca popularnością i to zarówno wśród młodszych, jak i starszych odbiorców. Gdy Microsoft przejmował Mojang w 2014 roku, wielu uważało, że największy boom na grę już się skończył, a Gigant z Redmond zwyczajnie przeinwestował (mowa o 2,5 miliardach dolarów).

Okazało się całkowicie inaczej, a nadchodzące Minecraft Earth i Minecraft Dungeons zapewne podbiją rynek. Gracze również nie przestają zadziwiać swoją kreatywności i zaangażowaniem – co prawda okres, w którym publikowało się newsik, gdzie przybliżało się epickie budowle wykonane z drewnianych i kamiennych klocków mamy już za sobą (been there, done that), ale nie zmienia to faktu, że te małe architektoniczne dzieła ciągle powstają. Dwa tygodnie temu Dominik wspominał o RPG w świecie Harrego Pottera, gdzie użytkownicy mogą do woli eksplorować Hogwart (i nie tylko!), a dziś mam dla Was coś nieco bardziej poważniejszego.

Nie jest tajemnicą, że w niektórych państwach część dzieł jest zwyczajnie zakazana lub wydawana w zmienionej formie tak, by odpowiadały cenzurze narzuconej przez rząd. Stąd pomysł na opracowanie swoistej biblioteki, która pozwoli zapoznać się z książkami czy artykułami, które z jakiegoś powodu nie trafiły do szerokiej publiki w danym regionie. Twórcy Uncensored Library, organizacja Reporterzy bez granic, wśród przykładów takich państw podają Meksyk, Rosję, Egipt czy Arabię Saudyjską. Sama biblioteka ma znajdować się na odizolowanej wyspie, do której dostęp można uzyskać pobierając niezbędne pliki lub logując się na serwer w tym miejscu.

Dzięki temu, że gry są zazwyczaj słabiej monitorowane przez autorytarne rządy, twórcy mają zamiar trafić z zakazanymi dziełami do szerokiego grona odbiorców, a zwłaszcza do tych młodszych odbiorców.

Bartek Witoszka

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)