Microsoft nie boi się wydawać innowacyjnych gier

Microsoft nie boi się wydawać innowacyjnych gier
09.02.2009 15:21
Microsoft nie boi się wydawać innowacyjnych gier
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Mówienie o oryginalności i innowacyjności zaczyna być w modzie. Pierwsze było EA, co się ryzyku nie kłania, teraz z kolei w podobnym tonie wypowiada się Microsoft. W wywiadzie dla GI.biz Chris Lewis mówi:

Sądzę, że tak, niektóre tytuły mogą być zagrożone, ale również wydaje mi się, i mogę tu mówić autorytatywnie wyłącznie o naszych grach w produkcji, że z całą pewnością my będziemy ciągle wprowadzać innowacje i skupiać się na ekscytujących markach w przyszłości.  To miło, że firma nie boi się ryzyka, fajnie że zamierza wydawać tytuły, które stanowią ryzyko finansowe. Trochę jednak szkoda, że za bardzo nie ma studiów wewnętrznych, które mogłyby je robić. Jak pewnie pamiętacie "killer bees" (Bungie, Bizarre Creations i BioWare) zostały oddane innym. Co zostało? Lionhead, Turn 10 i Rare. Czy to wystarczy? Peter Molyneux ma nam na GDC przedstawić swoje pomysły, Turn 10 zajmuje się na pewno kolejną Forzą, z kolei Rare utknęło w awatarach i o ich planach na większe tytuły, jak na razie nic nie wiemy.

Poza tym, patrząc na 2008 rok przez pryzmat MGS za dużo oryginalności i innowacyjności niestety nie widzę. No bo po kolei mamy: Kingdom Under Fire: Circle of Doom, Lost Odyssey, Ninja Gaiden 2, Too Human, Viva Pi~nata: Trouble in Paradise, Infinite Undiscovery, Fable 2, Scene It? Box Office Smash, Gears of War 2, Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts, Lips. Czy któraś z tych gier spełnia te warunki? Mamy naprawdę klasyczne tytuły, kolejne części i kopie produktów konkurencji. No może Fable 2 wychodzi tu obronną ręką, ale reszta? Sporo lepiej jest w przypadku XBLA. Pojawiły się chociażby takie rzeczy jak niesamowity Braid, czy Portal.

Nie znamy oczywiście planów MS na ten rok i nie wiemy jakie gry dla nas szykują. Ale jakoś nie zapowiada się, by w 2009 mogli dorównać ofercie ekskluzywnych gier na PS3. Oczywiście to się jeszcze może zmienić po E3 i wtedy z chęcią odszczekam, to co napisałem, ale wydaje mi się, że owocem podjętych wcześniej decyzji i skupieniu się na kupowaniu tytułów od innych wydawców kosztem osłabienia MGS owocuje teraz takim, a nie innym wyglądem sprawy.

Zdrowe firmy to te, które odpowiednio dużo zainwestowały w poprzedniej fazie i mają ekscytujące tytuły i innowacyjne produkty, które ukażą się podczas poprawiania się gospodarki. Nie wiem kiedy to będzie... Bardzo chciałbym to wiedzieć, ale jestem pozytywnie nastawiony do możliwości jakie to później daje.Tego, że MS jeszcze parę razy nas miło zaskoczy w tym roku jestem prawie pewien. Firma udowodniła, że potrafi zadbać o klienta i dostarczyć mu produkt, jeżeli nie wyjątkowy, to przynajmniej taki sam jak u konkurencji (FFXIII itd.). Mam też nadzieję, że spełni swoje obietnice i zobaczymy te innowacyjne i nowatorskie gry na Xboksie 360 od MGS w tym roku.

327151096840017962
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)