MEN chce gier wideo w szkołach. Brzmi świetnie, ale na szczegóły jeszcze musimy zaczekać

W czerwcu rząd postawił pierwszy krok w świat gier wideo, dodając zasłużone "This War of Mine" do kanonu lektur szkolnych. Dziś stawia kolejny otwierając pilotażowy program: Gry komputerowe i wideo w szkołach. Jego szczegóły są niestety bardzo mgliste.

MEN chce gier wideo w szkołach. Brzmi świetnie, ale na szczegóły jeszcze musimy zaczekać

09.09.2020 | aktual.: 09.09.2020 15:02

"Szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogą zgłaszać się do udziału w pilotażu dotyczącym wykorzystania gier komputerowych i wideo w edukacji" – czytamy na oficjalnej stronie MEN. Dowiadujemy się stamtąd, że celem jest nie tylko rozwój uczniów, ale również zapewnienie szkołom odpowiednich materiałów. Konkretne tytuły? Wiemy jedynie o "edukacyjnych grach komputerowych".

Pilotaż ma działać na trzech etapach. Najpierw szkoła musi wyrazić chęć wzięcia w nim udziału. Co wymaga wypełnienia szeregu kroków podanych przez MEN. Całość pod czujnym okiem ministerstwa, które obiecuje ścisłą współpracę z całym zastępem ekspertów: od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przez Ministerstwo Cyfryzacji po Polskie Towarzystwo Informatyczne czy Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Interaktywnego.

Szczegóły programu są mgliste, ale dają duże pole do popisu samym nauczycielom. To oni mają bowiem wybrać "gry komputerowe i wideo" (swoją drogą – ciekawe rozróżnienie, ale nie będę się czepiał).

Sam pilotaż ma na celu naukę bezpiecznego i efektywnego korzystania z gier oraz naukę ich programowania. Szkoły, które zgłoszą się do programu będą musiały wdrożyć "innowacje pedagogiczne", te zostaną później ocenione. E-podręczniki i e-materiały (w tym również gry), mają z czasem pojawić się na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.

Program pilotażu pozostawia więcej pytań i odpowiedzi, ale zapowiada się na ciekawą inicjatywę i jednocześnie szansę na wprowadzenie polskich szkół do XXI wieku. Pierwszy krok został postawiony za sprawą dołączenia "This War of Mine" do kanonu lektur. Oby drugi był równie udany.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.