Lionhead było zdruzgotane krytyką Fable: The Journey
A konkretnie odzewem, jaki wywołał pokaz fragmentu "na szynach" podczas E3 2011.
W wywiadzie udzielonym CVG przez Gary Carr, dyrektora kreatywnego Lionhead, pojawiają się informacje zza kulis tworzenia Fable: The Journey. Jak być może pamiętacie, Brytyjczycy pokazali podczas E3 w 2011 roku grę dedykowaną na Kinecta. Prezentacja składała się z fragmentu "na szynach", o którym Tomek pisał wtedy:
Pokaz swojej najnowszej gry Peter Molyneux zaczął tak samo, jak go skończył: "to nie jest gra na szynach." Nie prowadzi gracza za rączkę od jednego punktu do następnego, pozwalając mu jedynie strzelać do potworków. Problem w tym, że tego nie udowodnił. Gary tłumaczy, że jednym z powodów, dla których Peter był tak stanowczy w zaprzeczeniu czegoś, co wydawało się oczywiste, był fakt, iż wtedy w studiu toczyła się dyskusja, czy pozwolić na pełną swobodę w poruszaniu się, czy też zastosować "szyny". Te więc nie były elementem wizji Fable: The Journey, a jedynie środkiem do celu, jakim jest wysoka grywalność.
Co nie zmieniało faktu, że studio ciężko przyjęło krytykę. Było nawet bliskie wyrzucenia dema z E3 do kosza, usunięcia "szyn" z gry. Gary odpowiedzialnością za złe reakcje obarcza po części samą specyfikę prezentacji, która pokazała tylko wycinek tego, nad czym Lionhead pracowało, a wywołało wrażenie, że twórcy strywializowali Fable. W efekcie Brytyjczycy mieli kompletnie stracić wiarę w swoje możliwości. Powoli się jednak podnieśli po ciosach krytyki. Uznali, że "szyny" dla dobra frajdy muszą być. Duże znaczenie dla Brytyjczyków miało zakończenie prac nad pierwszymi podziemiami w grze, których odkrywanie ma być niesamowitą zabawą.
Jak jest naprawdę, czy tak źle jak podczas E3, czy tak dobrze jak opisuje to Gary, przekonamy się dopiero w październiku, kiedy gra się ukaże.
Paweł Płaza