Lepsza praca dzięki grom wideo

Lepsza praca dzięki grom wideo

marcindmjqtx
21.10.2010 16:53, aktualizacja: 06.01.2016 15:38

Wykorzystanie gier jako narzędzia edukacyjnego owocuje lepiej przeszkolonymi i zmotywowanymi pracownikami.

Badanie przeprowadzone w Uniwersytecie Kolorado w Denver pokazało, że wykorzystanie gier wideo jako narzędzia edukacyjnego jest bardzo dobrym posunięciem. Cytując prof. Traci Sitzmann, której badanie będzie opublikowane w zimowym wydaniu czasopisma "Personnel Psychology":

Od lat firmy tworzyły dla pracowników gry wideo, ale do tej pory to wszystko było robione w oparciu o przeczucia. Podejrzewali, że gry pomagają, ale nie było to udowodnione. Teraz wiem że gry wideo działają, i wiemy dlaczego działają. Sitzmann przeprowadziła analizę 65 badań i danych uzyskanych od 6476 szkolonych osób, która wykazała, że osoby edukowane przy pomocy gier wideo miały o 11% wyższy poziom wiedzy teoretycznej, 14% wyższy poziom wiedzy praktycznej i o 9% wyższy poziom zapamiętywania informacji od osób z grupy porównawczej.

Najbardziej znany przykład gier edukacyjnych to chyba wykorzystanie gier do szkolenia żołnierzy przez wojsko, ale również w innych dziedzinach gry wideo mogą okazać się przydatne. I tak na przykład firma zajmująca się sprzedażą lodów, Cold Stone Creamery, stworzyła grę uczącą pracowników, jakiej wielkości powinna być optymalna kulka lodów, a browar Miller tworzy grę pokazującą barmanom jak nalać idealny kufel piwa.

Z badania Sitzmann można wyciągnąć również inne wnioski - nie każda gra wideo jest równie efektywna. Gry edukacyjne powinny angażować ich użytkownika, a nie jedynie pokazywać informacje, 16 procent przebadanych gier była zbyt bierna i nie była efektywniejsza od innych metod nauki. Poza tym, pracownicy powinni mieć możliwość skorzystania z gier edukacyjnych w dowolnym momencie - ponieważ granie jest przyjemne, zwiększa to szanse że pracownicy będą grać wielokrotnie i opanują przekazywane przez grę umiejętności. No i należy pamiętać o tym, że gry to tylko narzędzie edukacyjne, ale nie mogą zastąpić całego procesu edukacji.

Trochę szkoda, wygląda na to, że żaden proces edukacji się nie obejdzie bez odrobiny nudy.

Leszek Karlik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)