Lecznicze Nintendo Wii

Studencki projekt udowadnia, że gra może być świetnym sposobem na rehabilitację.

marcindmjqtx

16.04.2011 | aktual.: 06.01.2016 13:11

Nintendo Wii Balance Board, kontroler do konsoli Wii, oryginalnie służyło do ćwiczenia aerobiku z konsolą albo symulowania jazdy na nartach przy pomocy balansowania ciałem. Grupa studentów ostatniego roku inżynierii i tworzenia gier komputerowych z Rice University w Houston zbudowała z niego urządzenie do nauki chodzenia dla dzieci niepełnosprawnych fizycznie.

Equiliberator składa się z pięciu połączonych ze sobą Balance Board, przykrytych przezroczystym plastikiem, by stanowiły równą powierzchnię. Plastik jest przezroczysty także po to, by widać było akcesorium do konsoli Wii, kojarzące się z grami i zabawą. Po bokach zamontowano dwie czułe na nacisk poręcze, a całość połączona jest przez Bluetooth z komputerem, na którym uruchomiona jest specjalnie zaprojektowana gra.

Dzieci w wieku od 6 do 18 lat ze schorzeniami takimi jak porażenie mózgowe, rozszczep kręgosłupa lub amputacja uczą się chodzić poprzez granie w grę. Walczą z potworami - każde kilka kroków oraz zatrzymanie się z jednoczesnym utrzymaniem równowagi to kolejna pokonana bestia. Im lepszym się jest, tym trudniejsze wyzwania stawia program. Do gry będą także podłączone poręcze z autorskim systemem mierzenia nacisku opracowanym przez studentów. Program będzie oceniać, jak często dzieci korzystają z podpórek i dodatkowo nagradzać za nie robienie tego.

Projekt kosztował na razie 2000 dolarów z 5000 dolarów założonego budżetu. Studenci mają nadzieję, ze zainstalują go w szpitalu jeszcze zanim skończą studia.

[za: gizmag]

Paweł Kamiński

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.