Kultowe Commodore 64 powraca

Brzmi to jak spóźniony primaaprilisowy żart, ale wszystko wskazuje na to, że firma Commodore postanowiła przywrócić do życia Commodore 64, najpopularniejszy komputer lat 80.

marcindmjqtx

05.04.2011 | aktual.: 06.01.2016 13:20

Commodore 64 z 2011 roku na pierwszy rzut oka nie różni się od modelu z 1982 roku. Projektanci celowo postanowili zagrać na nostalgii i w starym, plastikowym korpusie umieścili zupełnie nowe wnętrzności.

W środku znajdzie się więc czytnik DVD (lub BR), gniazda USB i kart pamięci, a także wszystko to co potrzebne, do podłączenia urządzenia do dzisiejszych telewizorów HD i monitorów. Zamiast procesora Pineview-D zamontowano Intel® Atom D525 1.80GHz, a za wyświetlanie grafiki odpowiada procesor graficzny NVIDIA ION.

Na dysku twardym komputera, w zależności od zestawu o pojemności do 1TB, zapisano, jak deklaruje producent, "wszystkie Twoje ulubione gry z ery 8-bitów" - odpowiednio skatalogowane i łatwo dostępne. Commodore przypomina jednak, że 64x to także w pełni sprawny komputer, pozwalający choćby na zainstalowanie "najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows".

Nowe-stare Commodore 64 ma w USA trafić do sprzedaży dzisiaj, 5 kwietnia, w zestawach, jakże by inaczej, z zeszłoroczną wersją filmu Tron. Za komputer w najdroższej konfiguracji trzeba będzie zapłacić blisko 900 dolarów. Wersja najtańsza, kosztuje już 595$.

Źródło: CNET, Commodore USA

K.H.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.