Kto ma więcej lepszych tytułów na wyłączność?

Portal Industry Gamers przygotował bardzo (mam na myśli BARDZO) szczegółowy raport na temat ekskluzywnych tytułów na Xboksa 360 i PlayStation 3. Gry na wyłączność poddano analizie i przeglądowi ze wszystkich stron, ze względu na twórców, oceny czy okres, w którym się ukazały. Gotowi? Zaczynamy.

Kto ma więcej lepszych tytułów na wyłączność?
marcindmjqtx

Najważniejsza z tabelek , które znajdziemy w artykule to ogólne spojrzenie na ilość i kondycję ekskluzywnych produkcji. Jak widzimy, na 27 października zeszłego roku platforma Microsoftu doczekała się 218 gier na wyłączność, których średnia ocen to 66,60. W przypadku konkurentki z Sony natomiast, jest to zaledwie 60 gier, ocenianych średnio na  75,60. Kolejna pozycja to podział ze względu na oceny. W konkurencji na gry z najwyższej kategorii, powyżej 90, mamy remis, obie konsole dostały 9 takowych. Przedział 80-89 to dwukrotna przewaga Xboksa - 36 do 18. Im dalej w tabelkowy las tym bardziej wzrostowy trend się umacnia, co w dolnych partiach nie jest powodem do chluby.

Kolejny punkt to podział ze względu na datę wydania. W pierwszym roku swego żywota Xbox dostał aż 75 "exclusive'ów" (co nie dziwi tak mocno, gdyż nie miał wówczas konkurencji), PS3 zaś w analogicznym okresie otrzymała ich 18. Z każdym kolejnym rokiem notowaliśmy spadek tej liczby w przypadku sprzętu MS i wzrost w przypadku PS3, co jest procesem jak najbardziej naturalnym. W piątym roku obecności Xboksa 360 na rynku mieliśmy do czynienia z 13 grami na wyłączność. Jeśli chodzi  o PS3 to do momentu, który obejmuje raport nie miała jeszcze okazji zdmuchnąć piątej świeczki na urodzinowym torcie, jednak w czwartym roku ich 10.

Oceny gier z poszczególnych lat wahają się od 70,56 i 71,06 w roku pierwszym (odpowiednio X360 i PS3) do 70,23 w piątym roku Xboksa i 76,90 w czwartym roku PS3. Pierwszy rok życia Xboksa to 2 pozycje ze średnią ocen powyżej 90, każde kolejne 12 miesięcy przynosiło tylko jedną grę z tego przedziału. Pierwszy rok to jednak prawdziwy renesans jeśli mówimy o tytułach ze średnią 80-89, kiedy to biała skrzynka Microsoftu dostała aż 19 takowych. Na PS3 natomiast w roku debiutu nie uświadczyliśmy żadnej gry ze średnią powyżej 90, w drugim roku były już 2 takowe, w trzecim aż 4, w piątym z kolei 3.

Czas na wydawców. Pierwsza trójka pod względem średniej ocen wydanych gier na wyłączność na Xboksie to Rockstar (80.50), LucasArts (77,70) i Electronic Arts (76,35), na szarym końcu znalazło się Brash Entertainment z zawrotną oceną 43,00. Na PS3 znajdziemy jedynie sześciu ekskluzywnych wydawców: Atlus (84,50), SCE Europe (84,33), SCE (80,10), SEGA (77,33), Namco Bandai (71,75), listę zamyka NIS (58,00).

Byli wydawcy, czas na deweloperów. Najwyższą średnią ocen na Xboksie mają BioWare i Epic (93,50). Na PS3 palmę pierwszeństwa dzierży Naughty Dog (92,00).

Na koniec przyjrzyjmy się rozkładowi na deweloperów 1st Party oraz 3rd Party. Na Xboksie deweloperzy "1st Party" stworzyli 3 tytuły ze średnią powyżej 90, na PS3 natomiast 7. Studia zewnętrzne wyprodukowały 6 pozycji z najwyższej półki na Xboksie i tylko 2 na PS3.

Jak pisałem na wstępie analiza obejmuje okres do 27 października 2009, więc siłą rzeczy nie uwzględnia kilku dużych i ważnych gier. Warto też podejść do powyższych treści z pewną rezerwą, bo to tylko liczby. Pozwólcie, że posłużę się piłkarskim powiedzeniem: "Statystyki nie biegają po boisku i nie strzelają bramek."

Piotr Bajda

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomości360microsoft

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.