Konsola ASUS ROG Ally rozbija bank. Przynajmniej na papierze

Zastój w rozwoju kategorii handheldów możemy uznać za zakończony. ASUS dołącza do grona producentów przenośnych konsol do gier. I pokazuje konkurencji, jak trzeba to robić.

Konsola ASUS ROG Ally
Konsola ASUS ROG Ally
Źródło zdjęć: © ASUS
Arkadiusz Stando

04.04.2023 | aktual.: 26.04.2023 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ASUS przedstawił swoją nową konsolę w mediach społecznościowych. Jej krótka prezentacja zbiegła się datami z pierwszym kwietnia, więc na grafice znalazła się adnotacja, iż nie jest to żart na prima aprillis. I co więcej, producent wysłał już konsolę do recenzentów. I to nie byle jakich, bo między innymi do Linus Tech Tips.

Co wiadomo o ASUS ROG Ally?

Z opublikowanego na kanale ROG Global filmu dowiemy się, że konsola Ally ma przenieść wydajność PC do niewielkiego, mieszczącego się w dłoniach urządzenia. ASUS nie zdradza jednak, jakie konkretne podzespoły wykorzystano. Co wiemy na pewno, to rozdzielczość 1920x1080 (Full HD) i częstotliwość odświeżania wynosząca 120 Hz. Steam Deck przy tym wysiada, bo tutaj znajdziemy zaledwie 1280x800 przy 60 Hz.

ROG ALLY - ROG’s First Gaming Handheld Console

ASUS ROG Ally - procesor od AMD

Wiemy też, że ASUS ROG Ally będzie wyposażona w specjalny procesor AMD APU (zintegrowany) oparty na architekturze Zen 4 (np. Ryzen 6000/7000). Producenci twierdzą, że jest on obecnie najbardziej wydajnym w swej kategorii. Opracowano go w standardzie 4nm, a układ graficzny to RDNA 3. W next-genowych konsolach PS5 i XSX znajdziemy RDNA 2.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak samo jak laptopy i smartfony gamingowe ASUS-a, Ally otrzyma dostęp do Armoury Crate. Oprogramowanie pozwala użytkownikowi zmapować klawisze przenośnej konsoli, ale też dodawać gry z wielu platform. Na filmiku widzimy już Steama i Xboxa, więc trzeba powiedzieć to jasno. Valve ma teraz potężnego konkurenta.

ASUS ROG Ally połączy się z kartą graficzną - nawet RTX 4090

Jeśli wydajność samej przenośnej konsoli okaże się za słaba, to ASUS oferuje dodatkowe rozwiązanie. I tu zaczyna się właściwie najciekawsze, co faktycznie Tajwańczycy zaprezentowali. ASUS Rog Ally nie posiada wejścia Thunderbolt czy USB 4.0. Zamiast tego, producenci zamontowali złącze ROG XG Interface, umożliwiające połączenie PCIe x8.

I dzięki temu ASUS umożliwia połączenie swojego handelda do stacji ładowania i eGPU. W efekcie możemy wykorzystywać maksymalną moc topowego układu dla laptopów, czyli mobilnej karty Nvidia GeForce RTX 4090, którą niedawno testowaliśmy w laptopie ASUS-a. W efekcie możemy osiągnąć znacznie większą wydajność i rozgrywkę w większej rozdzielczości na ekranie telewizora.

ASUS ROG Ally wymiary

Konsola ASUSA jest nie tylko lżejsza, niż Steam Deck, ale też trochę mniejsza - chociaż grubsza. Wymiary konsoli Valve to: 298 x 117 x 50,5 mm i 669 gramów. Z kolei ASUS ROG Ally mierzy 280 x 113 x 39 mm i waży 608 gramów. Przy okazji warto wspomnieć, że konsola ma mieścić dysk M.2 SSD 2230.

Z pewnością nie będzie tanio

Chociaż na papierze ASUS ROG Ally zapowiada się jako świetny, przełomowy i z pewnością najlepszy gadżet w swej kategorii, to... za wszystkim kryje się cena. Tej póki co nie znamy, ale nie spodziewamy się, aby cena była względnie konkurencyjna. Co więcej, gdybyście rozważali dodatkowo zakup mobilnego RTX 4090 (ROG XG Mobile (2023), to nie trudno o bankructwo.

Arkadiusz Stando, redaktor prowadzący Polygamii

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.