Klimatyzator Light: cztery filmy Studia Ghibli i cztery powody, aby je obejrzeć

Zachwycające Ni No Kuni: Wrath of the White Witch z pewnością zwróciło uwagę wielu osób na studio Ghibli, które tworzyło animacje i grafikę do gry. Przede wszystkim znani są z filmów animowanych - zrobili ich mnóstwo. Spytaliśmy więc eksperta, od których warto zacząć przygodę.

Klimatyzator Light: cztery filmy Studia Ghibli i cztery powody, aby je obejrzeć
marcindmjqtx

Na początek ciekawostka, która pewnie przyda się w rozmowach o studiu Ghibli. Oryginalnie słowo będące arabską nazwą na wiatr sirocco wymawia się przez twarde /g/, w wymowie japońskiej jest zmiękczone i wymawia się je jak polskie 'dzi'.

Co łączy wszystkie filmy studia? Kolorowa, piękna oprawa jest zwykle przykrywką dla opowiedzenia poważniejszej, wzbudzającej emocje historii. Jeśli komuś wydaje się, że to "bajeczki dla dzieci", to po obejrzeniu choćby jednego, będzie musiał przemyśleć ten pogląd. Ich filmy uczą podstawowych wartości: dobroci, miłości, wyrozumiałości, tolerancji, troski o świat - są świetne od oglądania z dziećmi i nadają się dla widza w każdym wieku.

Nausicaä z Doliny Wiatru

O czym:

Okropna wojna sprowadza na ziemię ekologiczny kataklizm. Wszystko pochłania toksyczny las i zamieszkałe w nim zmutowane owady. Przez pleśń i grzyby nie można nawet oddychać bez specjalnej maski. Jedną z ostatnich ostoi ludzkości jest tytułowa Dolina Wiatru. Nausicaä, jej przyszła władczyni, zamiast walczyć z owadami i roślinami, stara się je zrozumieć. Księżniczka wierzy, że może bronić swojego domu bez przemocy. Przekonania te zostają jednak wystawione na poważną próbę, kiedy Dolinę Wiatru atakuje królestwo Tolmekian. Nausicaä zostaje wplątana w wojnę, która może zaburzyć delikatną równowagę, jaką Dolina utrzymywała z otaczającym ją światem.

Film powstał przed formalnym stworzeniem Studia Ghibli. Jednak ponieważ pracowali przy nim twórcy, którzy później stworzyli ową grupę, uznaje się ich animacje za pierwsze dzieło tego studia.

Dlaczego musisz to obejrzeć?

Dlatego, że film przedstawia jedną z najlepszych wizji postapokaliptycznej Ziemi, jaką widziało animowane kino. Toksyczny las jest z jednej strony mroczny, ohydny i zabójczy, a z drugiej piękny i magiczny. Otaczające go pustkowia i martwe morza przyprawiają o dreszcze. Brutalność i okrucieństwo świata kontrastują z dobrem i łagodnością Nausicii, a następnie łączą się w całość tworząc głębokie antywojenne i ekologiczne przesłanie.

Spirited Away - W Krainie Bogów

O czym:

Prócz naszego świata istnieje również świat bóstw i duchów, ale żeby się tam dostać, trzeba mieć niezwykłe szczęście... albo pecha. Chihiro, 10-letnia, naburmuszona dziewczynka przeprowadza się z rodzicami do nowego domu. Podczas jazdy jej ojciec postanawia pojechać na skróty i tym samym cała rodzina trafia do dziwnego, pozornie opustoszałego miasteczka. Kiedy rodzice dziewczynki postanawiają posilić się przy jednym z jego otwartych straganów, zamieniają się w świnie. Miasteczko okazuje się być domem bogów, a ich jedzenie nie jest przeznaczone dla ludzi. Chihiro zostaje sama. Jedynym sposobem na przeżycie w świecie duchów i demonów jest praca u Yubaby, właścicielki ekskluzywnej łaźni dla strudzonych bóstw i demonów. Aby przywrócić rodzicom dawną postać Chihiro będzie musiała zgodzić się na jej wszystkie warunki i ciężko harować. A praca w takiej łaźni nie należy do łatwych.

Dlaczego musisz to obejrzeć?

Bo to najlepsza alternatywa dla każdego, kto znudził się amerykańskim kinem animowanym. Historia jest bardziej stonowana i przyjazna młodszemu widzowi. Pełno w niej humoru, dziwnych stworów i dziecięcej szczerości. Dodatkową zachętą może być Oskar za najlepszy film animowany, który film zdobył w 2003 roku.

Księżniczka Mononoke

O czym:

W czasach, gdy bogowie i demony zamieszkują jeszcze Japonię, powoli rozwija się ludzka cywilizacja. Stary świat ściera się z nowym, a człowiek z naturą. Jedna z osad zajmująca się wytapianiem żelaza i produkcją broni prowadzi wojnę z trzema wilkami-bogami, które nie pozwalają na dalsze karczowanie lasu i destrukcję środowiska. Z wilczą rodziną żyje także San, ludzka dziewczyna. Nienawidzi osadników, jest w stanie zrobić wszystko, byleby wynieśli się z lasu. W walkę pomiędzy osadą, a wilkami wplątany zostaje Ashitaka, książę plemienia Emishi, który szuka sposobu na zdjęcie klątwy trawiącej jego ciało. Jako obcy nie opowiada się po żadnej ze stron, ale stara się pokazać San, że na świat można jeszcze patrzeć bez nienawiści i gniewu.

Dlaczego musisz to obejrzeć?

Bo aż wstyd tego nie znać. To właśnie dzięki „Mononoke” studio Ghibli stało się sławne poza Japonią, choć nie objawiło się to w zagranicznych nagrodach. Film jest brutalny, dobitny, a przy tym pełen mistycyzmu. Doskonała animacja i szeroko uznana muzyka Joe Hisaishi'ego czynią z niego prawdziwe arcydzieło studia.

Szept Serca

O czym:

Obyczajowa historia o dwojgu młodych ludzi szukających swoich marzeń. Shizuku ma 14 lat, lubi rozmowy z koleżankami i czytanie książek, ale brakuje jej celu w życiu. Kiedy dowiaduje się, że ktoś wypożycza z biblioteki dokładnie te same książki co ona, świat zaczyna nabierać kolorów.

W jej życiu pojawia się miłość, a ta naprawdę potrafi zmusić do działania.

Dlaczego musisz to obejrzeć:

Dlatego, że to jedna z najlepszych obyczajowych historii animowanego ekranu. Urocza, spokojna i nastrojowa - powiew świeżego powietrza wśród demonów, robotów, walk i strzelanin.

To oczywiście nie wszystko - to zaledwie początek. Filmografia studia Ghibli to prawie 20 tytułów - jeśli Wy kochacie i polecacie jakiś inny, napiszcie o tym w komentarzach.

Zuzanna Kochańska, animacja.blox.pl

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.