Kinect w medycynie
Grupa Virtopsy, pracująca nad narzędziami diagnostycznymi pozwalającymi na dokonywanie minimalnie inwazyjnych autopsji postanowiła zaadoptować do swoich potrzeb Kinecta.
Sterowanie gestami i głosem pozwala patologowi, a w przyszłości zapewne również chirurgom, na kontrolowanie tego, jak wyświetlane są dane na ekranie bez potrzeby dotykania rękoma klawiatury czy myszy. Dzięki temu na klawiaturę czy mysz nie dostają się rozmaite płyny ustrojowe i tkanki, co znacząco ułatwia utrzymanie sterylności.
Inżynierowie z Virtopsy wykorzystali Microsoftowe sterowniki do Kinecta w połączeniu z open-source'owym oprogramowaniem do przetwarzania obrazów OsiriX do przeglądania obrazów uzyskanych z tomografii rentgenowskiej lub rezonansu magnetycznego
Na filmie poniżej można obejrzeć demonstrację efektu dotychczasowych prac. Zanim kinect znajdzie się faktycznie na salach chirurgicznych upłynie jeszcze sporo czasu, ale to zastosowanie ładnie pokazuje, jak kamery obrazujące w 3D oraz oprogramowanie do rozpoznawania gestów może zmienić w przyszłości metody interakcji z komputerami.
Virtopsy - Potential use of gesture control in medicine using the Microsoft Kinect camera
Leszek Karlik