Kinect, Move a może Wii - czym najlepiej machać przed telewizorem
Znamy już ceny nowych kontrolerów. Możemy więc na spokojnie ocenić oferty przygotowane dla nas przez Sony, Microsoft i porównać z Nintendo Wii. Zresztą, Microsoft przygotował już porównanie w dolarach. My zbadamy, jak to wygląda na naszym rynku. Niestety, w przypadku Kinecta od MS będzie posługiwać się wyłącznie danymi przybliżonymi, gdyż ceny wyliczymy po aktualnym kursie. Ponieważ wygłupianie się przed telewizorem łatwiej wychodzi w parach, do swoich wyliczeń przyjęliśmy najtańszy zestaw pozwalający na jednoczesne bawienie się dwóch osób.
Microsoft - Xbox 360 + Kinect [premiera 4 listopada] Ponieważ tak naprawdę Kinect nie wymaga od nas żadnych dodatkowych akcesoriów i kontrolerów w związku z tym, cena dla osób, które nie mają jeszcze konsoli jest miarę atrakcyjna. Nowa wersja Xboksa 360 Arcade w zestawie z Kinectem to koszt 300 Euro (około 1200-1300zł). Dodatkowo w zestawie pojawi się też kolekcja minigier - Kinect Advetures, które powinny nam na jakiś czas wystarczyć.
Niestety, dla osób, które już posiadają Xboksa 360 sama cena Kinecta nie jest już tak atrakcyjna. Microsoft będzie sobie za niego życzył 150 Euro - czyli ponad 600 zł. W zestawie co prawda też znajdą się Kinect Advetures ale za tę cenę to trochę mało. Gry Biblioteka tytułów na Kinecta na razie wygląda dosyć skromnie. Warto wspomnieć jednak o kilku bardziej interesujących pozycjach. Jak na przykład docenione przez media po E3 Dance Central - gra taneczna od Harmonix, twórców Rock Band.
Werdykt Zabawa z tygryskiem, dbanie o formę i możliwość głosowego sterowania konsolą muszą być dla Was ważne, skoro chcecie wydać tyle kasy na nowe rozwiązanie Microsoftu. Owszem, ma ono efekt "wow!”, wygląda magicznie, ale hardcorowemu graczowi, jak na razie ma niewiele do zaoferowania. Za to wasi rodzice, rodzeństwo, dziadkowi i inni, którzy do tej pory nie interesowali się tym, co leży pod Waszym telewizorem może zacząć spędzać przy nim sporo czasu. O ile oczywiście MS będzie mądry i zapewni lokalizację zarówno aplikacji na Kinecta, jak i samej jego obsługi.
Sony - PS3 + Move [premiera 15 września] Jak na razie nie ma zapowiedziano żadnego zestawu PS3 + kontrolery Move, choć zapewne się to wydarzy. W końcu Gamescom coraz bliżej. W każdym razie, Sony wyceniło pojedynczy kontroler na 150zł. W przypadku, gdy nie mamy konsoli i będziemy chcieli pograć z drugą osobą będziemy musieli wydać 1200zł na konsolę, 219zł na zestaw z kamerką, minigrami i jednym kontrolerem, oraz 150 zł na drugi kontroler, co da nam w sumie 1570zł. Nie ma co, Sony musi przygotować jakiś zestaw z atrakcyjną ceną.
W przypadku, gdy mamy już konsolę cena będzie wahać się w zależności od tego, czy mamy też PlayStation Eye. Jeżeli nie, to zapłacimy 370zł (zestaw plus dodatkowy kontoler), jeżeli tak to tylko 300zł. Warto to jeszcze wspomnieć, że do tych cen nie wliczamy subkontrolera, który może być wymagany przez niektóre pozycje. Jego koszt to dodatkowe 100zł za sztukę.
Gry Tutaj sytuacja wygląda nieco lepiej. Sony przygotowuje silną linię produktów, zapowiada dodawanie funkcjionalności do starszych pozycji, pojawiają się też oferty firm trzecich. Na pewno warto zwrócić uwagę na Heavy Rain
Nintendo Wii Nintendo od dawna jest już na rynku. Cena konsoli waha się pomiędzy 800 i 1000zł w zależności od sklepu. Dodatkowy Wiilot to koszt 125-150zł. Opcjonalnie można też dokupić Nunchaka, który jest wymagany przez niektóre gry. W zestawie znajduje się płytka z Wii Sports Resort, czyli zestawem 15 gier sportowych, który na pewno wystarczy na pierwsze chwile z nową konsolą. Niestety Wii nie ma praktycznie żadnego wsparcia na polskim rynku.
Gry Gry praktycznie w ogóle nie są zlokalizowane, zdarzają się problemy z ich dostępnością i opóźnienia premier. Dodatkowo ciężko też znaleźć tam więcej pozycji dla hardcorowych graczy, owszem, są ale nie w takiej ilości, jak na innych platformach. Warto zainteresować się obiema częściami No More Heroes, a także MadWorld. Na pewno należy również pamiętać o wychodzącym już niedługo Metroid: Other M
Podsumowując Jeśli chodzi o najtańszą ofertę, pozwalającą całej rodzinie zagłębić się w kolorowy świat gier wideo, to rywali jest dwóch: Nintendo i Microsoft.
Za wyborem pierwszej firmy przemawia biblioteka gier, bezawaryjność konsoli oraz przede wszystkim przetestowane przez miliony graczy możliwości. Microsoftowy Kinect to wciąż spora niewiadoma, a zapowiedziane póki co gry nie powalają wykorzystaniem jego możliwości. Mimo wszystko brak jakichkolwiek kontrolerów, obsługa dwóch graczy bez dodatkowych kosztów, wysoka rozdzielczość oraz potencjał do zostania platformą dla zupełnie nowych gier to argumenty warte rozważenia. Na razie radzimy wstrzymać się ze składaniem zamówień. Najlepiej poczekać do momentu, aż Kinect trafi do redakcji i będziemy mogli wydać jednoznaczną opinię.
Hardcorowi gracze nie powinni mieć dylematów. Być może będą oni musieli wydać na nowy zestaw więcej pieniędzy, ale Sony ma zamiar zadbać o to, by gier (tych "prawdziwych"), wykorzystujących Move nie zabrakło. A oprócz nich pojawią się pewnie standardowe zestawy gier sportowych i imprezowych, które też są mile widziane.
PS W zestawieniu używamy cen sugerowanych. Zapewne produkty da się kupić taniej w sklepach internetowych i na rozmaitych promocjach w marketach.