Każdy układ kostki Rubika można rozwiązać w 20 ruchach

Kostka Rubika przestała mieć tajemnice - wiadomo, że każdy układ da się rozwiązać w nie więcej niż 20 ruchach. Szkoda tylko, że uzasadnienie nie jest matematycznym majstersztykiem, tylko policzeniem wszystkich kombinacji metodą siłową.

marcindmjqtx

11.08.2010 | aktual.: 07.01.2016 13:00

Od 1980 roku wielu ludzi zastanawiało się, ile ruchów wystarczy do rozwiązania tej łamigłówki. Już od początku wskazano układy, które wymagały co najmniej 18 ruchów. Gorzej było z górnym oszacowaniem - w 1981 roku nadal było to 52 posunięcia, w połowie lat 90 poniżej 30, a potem powolne urywanie kolejnych. W 1995 roku było już wiadomo, że istnieją układy wymagające 20 ruchów, choć jest ich bardzo mało (rzędu 3*108, czyli znacznie mniej niż układów 18-ruchowych, których jest około 2,9*1019). A teraz wiemy już, że 20 ruchów wystarczy do rozwiązania każdej kombinacji.

Autorzy rozwiązania wybrali prostą metodę - podzielili problem na mniejsze klasy układów identycznych ze względu na liczbę ruchów rozwiązania i... kazali po prostu policzyć je po kolei komputerom. Pomogło Google, które udostępniło swoje maszyny - w kilka tygodni wykonały one pracę, które nowoczesnemu desktopowi z czterordzeniowym procesorem Intel Nehalem 2,8 GHz zajęłoby 35 lat obliczeń.

Tomasz Andruszkiewicz

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościgadżetyciekawostki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.