Karta Pokemon Charizard sprzedana za krocie. Można za to kupić dom

Pod koniec lat 90. wielkim hitem na niemalże całym globie były Pokemony. Zaczęło się od animowanego serialu, a chwilę później pojawiły się karty do gry. Ponad 20 lat później Pokemony nadal znajdują miejsce w serach milionów fanów. A karty do gier stały się towarem ekskluzywnym.

Karty Pokemon
Karty Pokemon
Źródło zdjęć: © Materiały WP
Arkadiusz Stando

07.09.2023 11:53

Niektóre z kart Pokemon są warte dziesiątki czy setki tysięcy dolarów. Zdarzają się takie przypadki, że ceny sięgają nawet milionów, ale to dotyczy bardzo limitowanych kart. Z kolei w kolekcjach graczy nadal znajdują się cenne egzemplarze, o czym mogą nawet nie wiedzieć. Jednym z najlepszych przykładów jest karta Charizarda.

Pierwsze karty Pokemon wydano zanim jeszcze "pokemania" w pełni rozprzestrzeniła się na świecie. Są to najrzadsze i jednocześnie najcenniejsze egzemplarze. Pierwszy nakład kart Pokemon można odróżnić od kolejnych gołym okiem, bowiem przy opisie Pokemona znajdziemy oznaczenie "1 edition", chociaż pojawiła się też edycja nie posiadająca tego znaku. Obie edycje limitowane są znane jako wydruki "bezcieniowe" – to znaczy, że pod ramką z grafiką po prawej stronie karty nie było cienia.

Charizard Shadowless
Charizard Shadowless© relentlessdragon.com

Ile wart jest taki Charizard Shadowless?

Ceny kart Pokemon mocno wahały się w ciągu ostatnich lat. Niedawno sprzedano jednak bezcieniowego Charizarda z pierwszej edycji. Karta Pokemon osiągnęła na aukcji cenę 168 tysięcy dolarów, czyli około 720 tysięcy złotych przy obecnym kursie. Daleko tu jednak do rekordu, bowiem ten w przypadku Charizarda bezcieniowego wyniósł 420 tysięcy dolarów, czyli 1,8 miliona złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kartę Charizard sprzedano na stronie aukcyjnej PWCC. Dlaczego cena wyniosła o wiele mniej, niż kilka lat temu? Wpływ na to może mieć kilka czynników. Po pierwsze wszystko zależy od firmy wyceniającej produkt. Wszystkie rekordowe ceny padały w przypadku wycen dokonanych przez firmę PSA - bardzo renomowaną i dobrze znaną w świecie kart Pokemon.

W tym przypadku jednak wyceny podjęła się firma CGC. Oprócz samej różnicy w firmach, trzeba zaznaczyć, że CGC zmieniło swój system oceniania w czerwcu 2023 roku. To mogło mieć wpływ zarówno na wycenę jak i na to, ile kolekcjonerzy będą chcieli zapłacić za kartę. Jednakże możemy też być świadkami tendencji spadkowej wartości kart Pokemon.

Arkadiusz Stando, redaktor prowadzący Polygamii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.