Już w przyszłym roku dinozaury wrócą do życia za sprawą wirtualnego pARKu jurajskiego

I oczywiście, co nikogo nie powinno dziwić, gogli wirtualnej rzeczywistości.

Już w przyszłym roku dinozaury wrócą do życia za sprawą wirtualnego pARKu jurajskiego
Bartosz Stodolny

20.12.2016 18:22

Wbrew powszechnej opinii, 2016 nie był rokiem wirtualnej rzeczywistości. Gogle nie sprzedały się aż tak dobrze, analitycy zaczęli obniżać swoje estymacje, a prawdziwym zwycięzcą, co zresztą zapowiadano, były sprzęty wykorzystujące smartfony.

Kończący się rok na pewno był rokiem startu VR-u. Startu mniej lub bardziej udanego, pełnego opóźnień, rozczarowań i nie oszukujmy się – dość przeciętnych gier. Nie można jednak powiedzieć, że VR to klapa. Przede wszystkim pokazano nam, że technologia dojrzała na tyle, by zapewnić w miarę bezproblemowe korzystanie z gogli, a producenci powoli wyciągają wnioski i pracują nad nowymi, bezprzewodowymi wersjami swoich sprzętów.

Introducing the Santa Cruz Prototype

Tylko gier mało. Albo inaczej – dużo, ale większość z nich to nieco stuningowane celowniczki, ewentualnie „doświadczenia VR”. Generalnie widać, że twórcy i wydawcy nie do końca wiedzą, jak ugryźć tę wirtualną rzeczywistość i dostarczyć nam czegoś, po zobaczeniu czego pobiegniemy do sklepu po swoje gogle.

Niby coś ma się w temacie ruszyć i miejmy nadzieję, że faktycznie tak się stanie, bo ile można jechać na tych „doświadczeniach”. Z drugiej strony, nie wszystkie są złe. Jeśli „VR experience” jest przemyślane, dające frajdę, posiada walory edukacyjne i dobrze wygląda, to ja poproszę ich jak najwięcej. Ale obok prawdziwych gier.

ARK Park – Teaser Trailer | PS4

Właśnie na coś takiego zapowiada się Ark Park, czyli park jurajski na gogle wirtualnej rzeczywistości. Według zapowiedzi „gra” ma oferować możliwość zwiedzania parku pieszo, w pojeździe albo na grzbiecie dinozaura. Warto dodać, że nie byle jakiego, bo modele prehistorycznych gadów wzięto wprost z Ark: Survival Evolved.

Właśnie z tego powodu Ark Park jest tak interesujący. Survival Evolved można lubić bądź nie, ale jedno trzeba grze studia Wildcard przyznać – dinozaury wyglądają w niej niesamowicie. W ogóle, jeśli spojrzeć na prezentowane materiały, wszystko jest po prostu piękne i aż trudno uwierzyć, że gra na VR może tak dobrze wyglądać. No chyba, że to jeden, wielki bullshot.

Obraz

Co jeszcze, poza zwiedzaniem, będziemy mogli robić w całym tym parku? Na przykład kolekcjonować materiał genetyczny wymarłych zwierząt. Nie będzie to jednak tak proste, jak przeszukanie pobliskich krzaków. W Ark Park przyjdzie nam odwiedzić różne biomy, z charakterystycznymi dla nich stworzeniami i często będziemy musieli je zwabiać, wykorzystując do tego – również zapożyczony z Survival Evolved – system craftingu.

A kiedy już je wyłapiemy i zdeponujemy w muzeum, dowiemy się co nieco o ich historii oraz tego, jak odłączyły się ewolucyjnie od swoich prawdziwych odpowiedników. A kiedy przejdzie nam chęć do nauki, możemy po prostu pobawić się z tyranozaurem. Mało tego, może być to tyranozaur, który towarzyszy nam w Survival Evolved, bo Ark Park umożliwi import gadów z gry.

Obraz

Kurczę, nie pamiętam, żebym kiedykolwiek tak jarał się „VR-owym doświadczeniem”. Bo to naprawdę może się udać, o ile twórcy nie zaserwują nam czegoś, co przez najbliższych parę lat będzie gniło we Wczesnym Dostępie. Choć z drugiej strony, poza Riftem i Vivem, wśród platform docelowych jest też PlayStation VR, a Sony nie ma swojej wersji tego programu.

Ark Park ma ukazać się w przyszłym roku, a tymczasem ja wykorzystam fakt, że jutro jadę do domu na święta i sprawdzę, czy w piwnicy nie został mi świecący szkielet tyranozaura, którego fragmenty zbierałem razem z albumami „Dinozaury” od DeAgostini.

Bartosz Stodolny

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.