Jeden z Paszportów Polityki 2016 przypadnie twórcy gier wideo

Gdyby to od was zależało, to komu wręczylibyście Paszport z kategorii kultura cyfrowa?

Jeden z Paszportów Polityki 2016 przypadnie twórcy gier wideo
Paweł Olszewski

Tygodnika Polityka nikomu raczej przedstawiać nie trzeba. Nie wszyscy go czytają i lubią, ale faktem jest, że to ważne na naszym rynku medium, które już od niemal ćwierćwiecza przyznaje tzw. Paszporty Polityki. Są to jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawane dotąd w sześciu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna i muzyka popularna. Redakcja właśnie dodała siódmą, kulturę cyfrową. Oddajmy głos redakcji.

Gry wideo pojawiają się jako jedna z form kultury cyfrowej, tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że chodzi tutaj przede wszystkim o nie. Gry z roku na rok coraz bardziej wypuszczają się poza swoją hermetyczną branżę. Widać to też po podejściu do tematu redakcji. W 2011 roku, w oczekiwaniu na Wiedźmina 2 od CD Projekt RED, Geralt z Rivii został jednym z ludzi roku, obok takich postaci, jak Angela Merkel, Czesław Miłosz, Donald Tusk czy Xi Jinping. Pojawiał się na okładkach (poniższy obrazek). W zeszłym roku, po premierze Wiedźmina 3, Redzi zostali wyróżnieni nagrodą Kreatora Kultury. Kategoria kultura cyfrowa jest więc naturalną kontynuacją tamtych działań, choć bardziej skierowana w stronę mniejszych firm i pojedynczych twórców niż polskich studiów AAA. Jak pisze w uzasadniającym powstanie kolejnej kategorii Paszportów tekście Bartek Chaciński:

Transmitowana na żywo w stacji TVN gala odbędzie się 10 stycznia 2017. Wtedy też poznamy laureatów. Wcześniej, bo 7 grudnia przedstawione zostaną nazwy i nazwiska nominowanych.

Miałem przyjemność współpracować z redakcją Polityki we wstępnym doborze nominowanych do Paszportów kandydatów. Swoje typy zostawię jednak dla siebie. A jeżeli chodzi o was, to któremu z rodzimych twórców wręczylibyście Paszport?

Paweł Olszewski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.