Jak Kuba Bogu… John Carmack pozywa ZeniMax na kwotę ponad 20 milionów dolarów

Sprawa dotyczy przejęcia przez koncern studia Carmacka – id Software.

Jak Kuba Bogu… John Carmack pozywa ZeniMax na kwotę ponad 20 milionów dolarów
Bartosz Stodolny

10.03.2017 10:32

Do sądu w Dallas wpłynął pozew, w którym John Carmack domaga się od ZeniMaksu wypłacenia mu 22,5 miliona dolarów tytułem przejęcia w 2009 roku id Software. Według dokumentu, Carmack miał otrzymać za swoje studio 45,1 miliona dolarów, na co został wystawiony weksel wymienialny na udziały w koncernie.

Połowę faktycznie udało się zamienić, natomiast reszta nie została jeszcze przyznana, a ZeniMax uchyla się od obowiązku. Kiedy Carmack chciał odebrać pozostałe udziały, by sprzedać je koncernowi bądź innym udziałowcom, firma „jasno dała do zrozumienia, że nie zamierza dobrowolnie spełnić żądania”.

Sprawa jest na razie na etapie przedsądowym i sędzia zdecyduje, czy zarzuty Carmacka są podstawne i jak dalej potoczą się losy pozwu. ZeniMax wydał już oświadczenie, w którym czytamy:

Faktycznie punktem zapalnym jest tu ostatnia sprawa między ZeniMaksem a Oculusem, w której sąd przyznał temu pierwszemu 500 milionów dolarów tytułem odszkodowania za złamanie przez Palmera Luckeya klauzuli poufności i naruszenie praw autorskich koncernu. W pozwie Carmacka czytamy:

W tym miejscu warto dodać, że sąd faktycznie uznał, iż Carmack wyniósł z firmy należące do niej dane, a biegły dowiódł, że zostały one celowo usunięte. Mimo tego nie został ukarany, a ZeniMax nie dochodził od niego żadnego odszkodowania.

Teraz wiemy dlaczego – zamiast angażować się w kolejną batalię sądową, koncern postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość i wstrzymać realizację weksla.

Pozew opiewa co prawda na kwotę 22,5 miliona dolarów, ale jeśli Carmack wygra, może dostać 45 milionów. Wynika to z faktu, że nie spieniężył on jeszcze odebranej wcześniej części udziałów, stanowiącej połowę wartości, jaką miał otrzymać za sprzedaż studia. Oczywiście ZeniMax również w tym przypadku wstrzymuje się od wypłaty. Widać też, że cała sprawa Oculusa i ZeniMaksu będzie się jeszcze ciągnęła. Pierwsza firma zapowiedziała już apelację od ostatniego wyroku, druga domaga się zakazu sprzedaży produktów bazujących na jej technologii.

Bartosz Stodolny

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.