Historia polskich gier w 15 obrazkach

Od Puszki Pandory do Call of Juarez.

Historia polskich gier w 15 obrazkach
marcindmjqtx

W połowie lat 80. w ręce Polaków zaczynają trafiać pierwsze mikrokomputery ZX Spectrum, Atari serii XL i XE oraz Commodore 64/128. Szybko uczymy się nowych technologii, szybko odkrywamy, jakie dają możliwości. Części użytkowników wystarczy granie w Boulder Dasha i Operation Wolf, lecz wiele osób ma podejście bardziej twórcze. Sięgają po książki "Basic dla początkujących", po "Bajtka" i "Komputer", uczą się programowania. Nie ma internetu, prawie nie ma literatury, nie ma fachowej dokumentacji, ciężko nawiązać kontakt z innymi pasjonatami tego bardzo niszowego hobby, ale nikt się nie zniechęca. Powstają pierwsze polskie programy, a zaskakująco wiele z nich to gry komputerowe.

Od tych pionierskich czasów mija już ćwierć wieku. Można spojrzeć z dystansu, jaką drogę pokonała elektroniczna rozrywka made in Poland. Od pierwszych pisanych przez samotnych pasjonatów tekstówek, po wielkie produkcje na światowym poziomie - prześledźmy, jak zmieniały się polskie gry.

Bartłomiej Kluska

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
publicystykapolskabranża

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.