H. R. Giger nie żyje. To on zaprojektował i stworzył ksenomorfa z "Obcego"

Odszedł artysta, któremu współczesna popkultura zawdzięcza naprawdę wiele.

H. R. Giger nie żyje. To on zaprojektował i stworzył ksenomorfa z "Obcego"
marcindmjqtx

13.05.2014 | aktual.: 05.01.2016 15:38

Giger zmarł z powodu urazów, jakich doznał wskutek upadku ze schodów. Miał 74 lata.

Szwajcarski artysta z pewnością najbardziej znany jest ze swojej współpracy przy filmach z serii "Obcy". To on zaprojektował ksenomorfa, przerażające monstrum z kosmosu. Odpowiadał także za część scenografii i inne elementy związane z designem. Oprócz tego pracował przy innych filmach i reżyserował nawet własne; projektował chyba wszystko, od statywów mikrofonowych po meble; tworzył  okładki albumów, choćby dla takich zespołów jak Magma, Celtic Frost czy Carcass. Jego charakterystyczny styl, w którym łączył powykręcane ludzkie ciała z obcym, zimnym światem maszyn, inspirował i inspiruje dziesiątki artystów, przede wszystkich związanych z cyberpunkową i fantastycznonaukową estetyką.

Zaprojektowana przez Gigera okładka płyty "Brain Salad Surgery" formacji Emerson, Lake & Palmer

W trakcie swojej kariery Giger pracował także przy grze. Wydana w 1992 roku przygodówka Dark Seed opowiada historię niejakiego Marka Dawsona, który w kupionym przez siebie domu odnajduje portal do alternatywnej rzeczywistości zasiedlonej przez przerażającą obcą rasę.

W 1995 roku ukazała się druga część serii, Dark Seed 2. Wykorzystywała jednak tylko wcześniejsze dzieła Gigera - artysta nie stworzył na jej potrzeby niczego nowego.

[Źródło: Swiss Info]

Tomasz Kutera

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.