Gry wideo już na dobre zadomowiły się na GPW. Są plany stworzenia indeksu WIG‑gry
Z jednej strony formalność, z drugiej jasny sygnał, że gry wideo są istotną gałęzią polskiej gospodarki.
08.11.2016 | aktual.: 08.11.2016 12:43
Giełda Papierów Wartościowych pozwala inwestować na głównym parkiecie i NewConnect. Spółki z tego pierwszego można dodatkowo pogrupować według tzw. indeksów, które w przystępny sposób pokazują koniunkturę konkretnego sektora. Każdy słyszał o WIG20, indeksie dwudziestu największych spółek akcyjnych. Niektórzy mogli się natknąć na mWIG40 (tam jest CD Projekt) czy WIG-BANKI. Na co dzień funkcjonuje jeszcze ponad 20 innych indeksów. WIG Chemia, WIG Deweloperzy, WIG Energia, WIG Informatyka, WIG Media, WIG Paliwa itd. Niewykluczone, że na początku przyszłego roku dołączy do nich WIG-gry.
Jak informuje dzisiejszy numer „Pulsu Biznesu”, trwają konsultacje z przedstawicielami branży. Na start planuje się umieszczenie w indeksie WIG-gry 12 spółek. Chodzi o obecne już na giełdzie firmy. Zgrupowanie ich w WIG-gry zdaniem Marka Tymińskiego z CI Games "nie wpłynie na wycenę poszczególnych spółek, ale być może ułatwi rynkowi śledzenie całości". Mariusz Gawrychowski z „Pulsu…” zauważa jednak, że ta "całość" może być myląca - "CD Projekt jest obecnie wart ponad 3,8 mld zł, znacząco więcej niż pozostałe spółki razem wzięte". Czyli mówiąc inaczej, świetna kondycja CD Projektu może niejako przekłamywać wartość całej branży. "Rynkowa wycena nie może więc być jedyną wagą", dodaje autor. I trudno się z nim nie zgodzić, wszak CD Projekt jest już warty więcej niż dostawcy prądu, przewoźnicy kolejowi, a nawet niektóre banki. To jednak nie wszystko, bo liczy się też np. wielkość obrotów.
Plan stworzenia Wig-gry to kolejny już ukłon Giełdy i inwestorów w stronę rodzimych spółek z branży gier. CD Projekt został Giełdową Spółką Roku 2015 "Pulsu Biznesu". Drugie miejsce zajęło z kolei CI Games.
Paweł Olszewski