Gry pomogą oswoić nasze lęki

Mamy kolejny dowód na to, że elektroniczną rozrywkę można wykorzystać do pożytecznych celów.

marcindmjqtx

Jak donosi portal abc Zdrowie, naukowcy z College of Health Sciences and Technology znaleźli sposób na wykorzystanie gier do leczenie lęków. Stany niepokoju dotykają coraz większą liczbę osób, więc każda skuteczna metoda w ich przezwyciężaniu jest mile widziana. Jak nasza ulubiona rozrywka może w tym pomóc? Na początku oprogramowanie musi wykryć jakie są lęki badanego pacjenta. Kiedy zbierze już te informacje:

Na [ich] podstawie tworzony jest ich [leczonych osób] awatar - cyfrowe wyobrażenie gracza, odzwierciedlające jego stan emocjonalny. Następnie w rzeczywistości wirtualnej generowane są sytuacje i czynniki, które wywołują u chorego zaostrzenie objawów lęku. W ten sposób, siedząc bezpiecznie w pomieszczeniu i mając do dyspozycji jedynie komputerowo generowane sytuacje stresowe, gracz uczy się kontrolować swoje reakcje. Obniżenie reakcji stresowych, jak pisze autorka wiadomości, badana osoba może traktować jako zadanie w grze (osiągnięcia, anyone?). Do tego lekarz, chociaż nie uczestniczy bezpośrednio w zabiegu, może na bieżąco monitorować zachowania chorego. Mała rewolucja? Oby. Zanim jednak metoda ta znajdzie szerokie zastosowanie, to zapewne trochę czasu minie.

Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.