Gry na iPhone - od czego zacząć przygodę?

Gry na iPhone - od czego zacząć przygodę?
06.04.2010 21:20
Gry na iPhone - od czego zacząć przygodę?
marcindmjqtx
marcindmjqtx

Na App Store znajduje się kilkadziesiąt tysięcy różnej maści aplikacji (w tym gier), które codziennie ściąga mnóstwo użytkowników telefonów Apple. Co jednak wybrać, jeśli właśnie dostaliśmy swojego iPhone'a, a nie mamy zbyt dużo pieniędzy do wydania? Rankingi we wbudowanej w urządzenie aplikacji nie oddają zawsze w pełni jakości danego produktu. Jakie są więc najlepsze tytuły na początek przygody z graniem, przy użycia ekranu dotykowego, akcelerometra i szeregu innych atutów iPhone? Oto moje osobiste top 5 najbardziej wciągających i łatwych do opanowania tytułów na tę platformę (kolejność przypadkowa):

Tytuł ten nie przez przypadek zyskał miano kultowego. Doodle Jump jest bardzo podobne do znanego z pecetów Icy Tower. Sterujemy dziwnym stworzeniem o dwóch nogach, próbując dostać się jak najwyżej losowo tworzonego poziomu. Poczynaniami bohatera kierujemy, wychylając urządzenie w prawo lub lewo, przeskakując z jednej półki na kolejną. Po drodze unikamy złych potworów (do których możemy strzelać, uderzając w ekranik), wydających nadprzyrodzone odgłosy, a także zbieramy bonusy, w rodzaju plecaka rakietowego, czapki ze śmigłem, czy butów na sprężynach. Całość okraszona została prostą grafiką przypominającą pomalowaną kredkami kartkę. Uwaga - nabijanie coraz lepszych wyników potrafi uzależnić!

Aktualnie jest to najlepiej sprzedająca się gra na iPhone'a. W dziewięć dni kupiło ją aż 300 tysięcy ludzi. Produkcja słynnego studia PopCap to ciekawe spojrzenia na gatunek tower-defense. Nasz dom atakują hordy nieumarłych, a bronić się możemy tylko przy pomocy różnorodnych roślin, "kupowanych" za zlatujące z nieba (oraz produkowane przez konkretne gatunki kwiatów) słoneczka. Cieszy duża różnorodność, tak w rodzajach naszych "żołnierzy" i przeciwników, jak i rodzajów misji. Czasami będziemy musieli się bronić w nocy (co równa się brakowi słoneczek lecących z nieba), później również na wodzie. By wygrać, musimy dobrze dobierać rośliny, a także poznać strategie danych zombiaków. Nie brakuje także rysunkowej grafiki oraz zabawnego bohatera, tu w postaci otyłego sąsiada.

Kolejny hit od PopCap, chyba jeszcze bardziej znany od PvZ. Ta gra to unowocześnienie starego Breakout. Strzelamy kulką ze znajdującej się u góry ekranu "armaty" do ustawionych na planszy klocków lub punktów, wśród których znajdują się także różnorodne bonusy, odpowiadające wybranemu przez nas nauczycielowi z Peggle Academy. Trzeba jednak uważać, gdyż nasza piłka może spaść w przepaść, nad którą usytuowane jest z kolei coś w rodzaju latającej dziury - jeśli wpadniemy do niej, nie tracimy żadnej z dziesięciu szans.

Jedna z pierwszych wybitnych gier na iPhone. Sterujemy w niej małą deską skateboardową (czyli tzw. fingerboard) i wykonujemy różnorodne tricki w całkiem dużym skateparku. Samouczek pokazuje nam, by na blacie trzymać palec wskazujący i środkowy, mi jednak bardziej przypadło do gustu używanie obu kciuków. Skręcamy przesuwając deskę w konkretną stronę, a tricki wykonujemy tak, jak w rzeczywistości. Dla przykładu, by zrobić ollie, czyli zwykły skok, podnosimy jeden palec, a potem szybko drugi. Zasady poznajemy bardzo szybko i już po chwili możemy grindować po długich barierkach, czy skakać z ramp. A nabijanie coraz większych wyników wciąga, tym bardziej, że odblokowujemy przez to lepsze deski.

O tym tytule pewnie już słyszeliście na łamach Polygamii. Jego nazwa nie spodobała się pewnemu dziwnemu człowiekowi, który uznał, że posiada własność na słowo Edge w odniesieniu do gier wideo. Pomińmy jednak ten temat i wróćmy do tego, co najważniejsze - rozgrywki. W produkcji studia Mobigame sterujemy sześcianem, który musi dotrzeć do końca planszy zbudowanych z innych, podobnych do niego brył. Na naszej drodze spotkamy jednak również kładki uruchamiające ważne dla naszej wędrówki mechanizmy, czy małe figury do zbierania (wpływają one na ocenę końcową za przejście danego poziomu). Bawi, a przy okazji zmusza do myślenia. Kolejny produkt, który trzeba mieć na swoim iPhonie.

To oczywiście nie wszystkie gry tego typu - można tu dodać spokojnie Zen Bound, Auditorium, Rolando czy Canabalta. Liczymy, że w komentarzach podacie Wasze typy. Jeżeli któraś z gier wymienionych przez Polygamistów Wam się podoba, dajcie plusik temu komentarzowi. Za jakiś czas zrobimy zestawienie najciekawszych Waszym zdaniem pozycji dla początkujących.

A już niedługo nasze propozycje gier dla hardcorowych graczy.

Mikołaj "miki77" Więckowski

326921649638103082
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)