Gratka dla miłośników nostalgicznych podróży w przeszłość. Nintendo Power za darmo w sieci

Chcielibyście się znów poczuć jak kilkuletni fan Nintendo, mieszkający w Stanach Zjednoczonych i z utęsknieniem wyczekujący na nowy numer magazynu Nintendo Power? Teraz to możliwe!

Gratka dla miłośników nostalgicznych podróży w przeszłość. Nintendo Power za darmo w sieci

Decyzja Nintendo o udostępnieniu większej części archiwum Nintendo Power ucieszy zapewne przede wszystkim właśnie mieszkańców Stanów Zjednoczonych, pamiętających ten magazyn. Ale również dla fanów elektronicznej rozrywki ogólnie i japońskiej firmy szczególnie jest to niemała gratka.

Przede wszystkim bowiem daje to nieczęstą możliwość spojrzenia na to, jak historia gier wideo wyglądała po drugiej stronie oceanu. W czasach, gdy my chodziliśmy na giełdę kopiować kasety, o grach czytaliśmy w Bajtku czy (później) Top Secrecie i Secret Service, Amerykanie mieli czasopismo poświęcone w całości grom jednego producenta. Czasopismo uznawane przez długi czas za kultowe, wypełnione nie tylko informacjami o nowych i nadchodzących produkcjach, ale i poradnikami do tytułów już obecnych na rynku.

W tym sensie więc Nintendo Power było czymś w rodzaju połączenia serwisu newsowego, poradnikowego i publicystycznego na długo przed popularyzacją Internetu. I nikomu nie przeszkadzało, że magazyn wydawała ta sama firma, która produkowała i sprzedawała opisywane w nim gry. Inne to były czasy, inne oczekiwania i potrzeby.

Obraz

Nie powinno to zresztą szczególnie dziwić nikogo z nas. I nasza prasa z końca lat 80. i pierwszej połowy lat 90. bardziej koncentrowała się na opisywaniu jak grać niż w co grać. O krytyce z prawdziwego zdarzenia trudno było jeszcze mówić, nikt też zresztą jej nie chciał. Kogo interesowało, co jakiś człowiek myśli o nowej grze. Ważniejsze było, co w niej robić, gdzie iść i jakich sztuczek można użyć do jej przejścia.

Nintendo Power zaczęło swoją karierę jako kilkustronicowa broszurka, wysyłana do członków fan klubu Nintendo. Później zamieniło się w pełnoprawny magazyn, wydawany przez Nintendo do grudnia 2007. Wtedy pieczę nad nim przejęło brytyjskie wydawnictwo Future, które kontynuowało tworzenie pisma do końca 2012 roku.

Jeżeli macie ochotę do krótszej lub dłuższej podróży w przeszłość, to zapoznanie się z pierwszymi i późniejszymi wydaniami Nintendo Power jest teraz prostsze niż kiedykolwiek. Zbiór numerów od pierwszego do 145 (czerwiec 2001) znaleźć można na stronach Internet Archive pod tym adresem.

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.