Granie w strzelanki poprawia wzrok!

Do takich wniosków doszli na łamach Nature Neuroscience naukowcy, którzy badali jak gry wideo działają na wzrok. Wyniki są sensacyjne. Okazało się, że granie w FPSy poprawia tzw. "czułość kontrastu". Jest to coś, co pozwala nam widzieć w nocy ale wraz z wiekiem słabnie, jednak nie u graczy raczących swe gałki oczne strzelankami. Okazało się, że Ci lepiej niż inni ludzie wychwytują różne odcienie szarości z jednolitego tła. Wyniki zaskoczyły szefową tych badań, prof. Daphne Bavelier z University of Rochester.

Granie w strzelanki poprawia wzrok!
marcindmjqtx

30.03.2009 | aktual.: 13.01.2016 17:52

To jest coś, co zawsze korygowaliśmy na poziomie optyki oka - aby lepiej rozróżniać kontrasty trzeba nosić okulary albo poddać się operacji laserem.  Co więcej, efekt nie jest krótkotrwały, pozytywne skutki grania są odczuwane jeszcze miesiące a nawet lata po takim treningu oka. By się upewnić w swych wnioskach, naukowcy przeprowadzili eksperyment - dali dwóm grupom ludzi po grze i kazali grać 50 godzin (zakładam, że z przerwami). Grupa pierwsza grała w Call of Duty, druga w bogatą wizualnie grę ale praktycznie pozbawioną akcji, której tytułu nie zdradzono. W grupie pierwszej, poprawę wzroku zaobserwowano u 43% badanych, w drugiej u żadnego. No to grajmy w FPS'y - na zdrowie!

[via Kotaku]

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościciekawostkinauka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.