Gra na receptę? Już taka jest. Pomoże walczyć z ADHD u dzieci
Gry wideo to nie tylko zabawa. I dobrze.
16.06.2020 | aktual.: 16.06.2020 16:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"EndeavorRx" to mobilna gra, która właśnie otrzymała zielone światło od FDA, amerykańskiej agencji żywności i leków. W praktyce oznacza to tyle, że lekarz w USA może przepisać ją jako wsparcie w zwalczaniu ADHD u dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii.
Droga, którą musiało przejść studio Akili Interactive, nie była prosta. Badania, a potem testy trwały 7 lat. W tym czasie działanie gry sprawdzono na ponad 600 pacjentach w wieku 8-12 lat. Głównym celem testów były mechaniki zastosowane w grze i ich wpływ na chorych. Sama rozgrywka jest pozornie banalna i polega na unikaniu przeszkód. Ot, zwykła gra zręcznościowa – nic nadzwyczajnego. Ale na efekty nie trzeba ponoć czekać zbyt długo, wystarczy miesięczna kuracja w dawkach 25-minutowych sesji dziennie, pięć razy w tygodniu. Badania wskazały, że skupianie uwagi zwiększyło się u aż jednej trzeciej pacjentów.
The first FDA-approved prescription video game: EndeavorRX (Trailer)
Prace nad grą prowadzono na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco pod okiem Adama Gazzaleya, uznanego neurobiologa. Ostatnie dwa lata "EndeavorRx" była prześwietlana przez FDA. Twórcy podkreślają, że gra, podobnie jak każdy lek, posiada skutki uboczne. Potwierdza to również FDA. Wśród lekkich efektów niepożądanych znajdują się bóle i zawroty głowy, frustracja czy reakcja emocjonalna - nie ma za to efektów ubocznych określanych jako poważne.
- "EndeavourRx" oferuje opcję nielekową do łagodzenia objawów związanych z ADHD u dzieci i jest ważnym przykładem rozwijającej się dziedziny cyfrowej terapii - tłumaczy dr Jeffrey Shuren, dyrektor Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego FDA w oficjalnym oświadczeniu.
Niewykluczone, że sukces Akili Interactive, bo tak należy certyfikację FDA traktować, rozpocznie nowy trend w leczeniu i grach wideo. Tym bardziej, że w kolejce czekają kolejni. Braingaze z Barcelony planuje uruchomić aplikację do terapii ADHD na rynku chińskim, z kolei amerykańska firma Mightier (działająca przy oddziale szpitala dziecięcego w Bostonie) przyciągnęła inwestorów do gry zaprojektowanej, aby pomóc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami.
"EndeavorRV" nie jest obecnie dostępny publicznie, ma to nastąpić lada moment, można natomiast zapisywać się na listę oczekujących. Nie wiadomo też czy gra ukaże się poza Stanami Zjednoczonymi.